(…) Wyszedłszy z ulicy Nowiniarskiej lub Wałowej, wchodzimy na ulicę Świętojerską, ciągnącą się od Freta do Nalewek. Ulica ta łączy się nadto z zaułkiem zwanym ulicą Ciasną i placem Krasińskim. Nazwę swą bierze ona od starożytnego kościoła pod wezwaniem Św. Jerzego, istniejącego tam niegdyś, w miejscu, gdzie później fabryka wyrobów żelaznych Lilpop, Rau i Loewensteina, dawniej braci Ewansów. Obecnie tu się znajduje skład główny wyrobów tej fabryki, przeniesionej na ulicę Książęcą, Smolną i Rozbrat.
Skład Fabryki P. F.: „lilpop, Rau I Loewen- Stein“. Nieruchomość ta, przeznaczona na skład pomienionej fabryki, oznaczona Nr. 6 i 8, hipot. 1766/5, w podwórzu swoim posiada dotychczas mury dawnego kościoła Świętego Jerzego. Kościół ten był niegdyś parafialny. Według podania, pierwotnie była tu kaplica, wystawiona r. 1133 na cześć śś. Aniołów Stróżów. Później kaplicę przerobiono na kościół. Przy kościele tym chowano ciała osób skazanych na śmierć; na chorągiewce kościelnej był wizerunek człowieka ze ściętą głową. Po skasowaniu kościoła już na początku bieżącego stulecia, w murach prastarej świątyni założyli bracia Ewansowie fabrykę wyrobów żelaznych.
Idąc dalej ulicą S-to Jerską ku Nalewkom, podążamy przez; skwer Nalewkowski i część ulicy Nowolipki, ku ulicy Przejazd. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)