(…) Ulicą Nalewki doszliśmy do Muranowa, który przerzyna w stronie północnej ulica Muranowska (albo Szeroka Miła). Do placu tego dochodzą też ulice: Miła, Pokorna, Sierakowska i Przebieg. Na ul. Sierakowskiej mieści się Zarząd I Główna Remiza Warszawskiej Kolei Konnej Towarzystwa Belgijskiego.
Na obszernym placu Muranowa dawniej odbywały się targi końskie, przeniesione teraz na Pragę. Nazwa Muranowa pochodzi od nazwy wysepki „Murano“ w Wenecji, z której rodem był pierwszy właściciel tej miejscowości Józef Bełloti. Pierwotnie miejscowość ta zwała się „Murano“, z czasem zaś przybrała dzisiejsze brzmienie. Na rogu ulicy Sierakowskiej znajduje się pałacyk, niegdyś dość wykwintnie urządzony, dziś zajęty na fabrykę wyrobów tekturowych. Ulicą Muranowską lub ulicą Przebieg dostajemy się na ulicę Bonifraterską. Gmachy otaczające ten plac niczym się nie odznaczają, opuszczamy więc go i podążamy ulicą Muranowską ku esplanadzie cytadeli, a wzdłuż tejże ku Bonifraterskiej. Ulica Bonifraterska, nazwę swą biorąca od dawnego klasztoru i szpitala Bonifratrów, łączy się z ulicami: Kłopot i Inflancką. Przy ulicy Bonifraterskiej znajduje się kościół Św. Andrzeja i Szpital obłąkanych pod nazwą Św. Jana Bożego. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)