Naprzeciwko opisanej przez nas świątyni, za żelazną kratą wznosi się pałac złożony z głównego korpusu i dwóch skrzydeł, z których lewe graniczy z domem br. Lessera. Jest to gmach rządowy, przeznaczony na mieszkanie arcybiskupa warszawskiego, wyznania rzymsko-katolickiego. Pałac Zwany Arcybiskupim. Gmach ten oznaczony jest numerem 13. Zbudował go baron de Ryocour, założył tu ogród i utrzymywał głośną w początku XVIII wieku szulernię, w której możni panowie się zgrywali, a pałac był świadkiem wielu samobójstw zrozpaczonych graczy.
Tu z koleją czasu urządzony był ogród publiczny, zwany ogrodem Borclia. Po roku 1800 nabył pałac i utrzymywał w nim sławną restaurację i cukiernię Ludwik Nesti. Po roku 1801 mieściła się w tym pałacu przez czas pewien głośna pensja panien, Zuzanny Wilczyńskiej. W roku 1810 od Nestiego, pałac ten nabył książę Józef Poniatowski i darował go swemu przyjacielowi Kernerowi, kroatowi z pochodzenia. W roku 1814 miał tu kwaterę feldmarszałek cesarsko-rossyjski Barclay de Tolli. Przed rokiem 1830 pałac zamieniono na hotel pod nazwą Europejskiego, który utrzymywał i prowadził w nim słynną restaurację francuską Szymon Chovot.
W roku 1837 pałac nabył rząd i tu pomieścił instytut Aleksandryjski wychowania panien, w roku 1843 przeniesiony do Nowej Aleksandrii. Następnie oddano gmach na pomieszczenie Konsystorza jeneralnego Archidiecezji Warszawskiej i mieszkanie Arcybiskupów obrządku rzymskokatolickiego. Obecnie korpus na piętrach zajmuje J. E. Arcybiskup, parter Konsystorz jeneralny, w oficynach zaś mieszczą się konsystorze jeneralne: Ewangielicko-Augsburski i Ewangielicko – Reformowany, oraz Komitet Cenzury, mieszkanie prezesa tegoż komitetu, mieszkania prywatne i sklep ubiorów kościelnych, najdawniejszy w Warszawie.
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)