(…) Ulica Tłomackie łączy ulicę Leszno z Bielańską. Jest to, tak w jednym, jak i drugim końcu dosyć wąska ulica, zabudowana szczelnie, pośrodku zaś swej długości rozszerza się ona w plac o formie równoległoboku. Idąc od Leszna, po jednej stronie zwraca naszą uwagę wielka synagoga, po drugiej zaś okrągły słup murowany. Jest to studnia, znana w Warszawie pod nazwą „Grubej Kaśki“.
Tłomackiem zwał się właściwie dwór obszerny, czysto utrzymany, z dwiema okazałymi studniami, do którego należało sześć rozległych, a wiele małych budynków; posesję tą wzniósł w roku 1790 Karol Schultz, zięć bankiera Teppera. W budowlach tych czas pewien przemieszkiwali żydzi, wypędzeni z miasta, a wzięci pod opiekę Teppera. W początkach, zaś b. stulecia, na miejscu głównego dworca, urządzono hotel, który pod nazwą „Hotel Wileński“ istniał aż do czasów upadku tej dzielnicy pod względem centralizacji życia miejskiego, zwinięto więc go około roku 1865. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)