(…) Wprost pałacu Zamoyskich, po przejściu sporego placyku, znajdziemy się przy gmachu Resursy Kupieckiej. Pałacyk ten został wystawiony w 1730 roku przez Józefa Mniszcha, marszałka wiel. koron., na miejscu ogromnego drewnianego dworu niegdyś Ossolińskich. Pałac Mniszclia należał do okazalszych w mieście, zdobiły go bowiem piękne posągi i rzadkie malowidła. Później przeszedł w posiadanie Potockich, od których nabył go w części 1805 r. Wilhelm Mosąue, pruski urzędnik, a w 1829 r. pałac zajęty na Resursę Kupiecką, został gruntownie przerobiony. W obecnym stanie posiada piękną salę balową i koncertową na piętrze, a na parterze saloniki i pokoje dla członków grających w karty, zresztą charakter Resursy Kupieckiej nie różni się niczym od Obywatelskiej.
Przed placykiem Resursy, w otoczeniu drzew, stoi Posąg Św. Jana Nepomucena, wystawiony z ciosu w 1731 roku kosztem Józefa Mniszcha, dłuta włoskiego rzeźbiarza Jana Cieverottiego.
Posąg świętego znajduje się na wysokiej podstawie, której wszystkie ściany okryte są płaskorzeźbami, przedstawiającymi różne epizody z życia patrona Czech. U spodu postumentu są na tarczach głoski: J. V. M. (Józef Wandalin Mniszech) i siedem piór strusich z koroną, oraz z dwóch stron herb Topór, godło fundatora i jego małżonki Konstancji z Tarłów. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)