(…) Ulica Trębacka powstała w zeszłym wieku, niektóre więc kamienice zachowały jeszcze dawny swój charakter. Pierwotnie była to wąska i ciasna uliczka, o której wzmianki pod nazwą „Wąskiej“ lub „Wyjazd“ spotykamy już w roku. 1648. Dziś pozostała taką na przestrzeni od ul. Wierzbowej do Nowo-Senatorskiej, a wychodzące tu tyły zabudowań teatralnych i bok Hotelu Rzymskiego, bardzo ją szpecą. Na dalszej przestrzeni została ona uregulowaną i rozszerzoną przez zburzenie oficyn gmachu „Dawnej poczty.“ Roboty te wykonano w latach od 1879 do 1881 roku. Na vis à vis wylotu ulicy Nowo-Senatorskiej wznosi się duża kamienica, oznaczona dziś Nr. 11, gdzie obecnie mieści się „Nowy Tattersal“, czyli ujeżdżalnia.
Przechodzimy na drugą rozszerzoną połowę ulicy Trębackiej, wzdłuż której z jednej strony ciągnie się szereg staroświeckich kamienic, a z drugiej wspaniała Kamienica Szeiblerów. Wzniesiono ją w stylu renesansu niemieckiego, według planów budowniczych warszawskich E. Lilpopa i J. Dziekońskiego. Ponieważ w zasadzie jest postanowiona budowa domu dochodowego Teatrów Warszawskich, z frontami od Wierzbowej i Trębackiej, a więc i zupełnego rozszerzenia ostatniej niezadługo należy się spodziewać; wówczas ulica Trębacka w całości swej będzie zaliczona do najpiękniejszych i pierwszorzędnych arterii w śródmieściu. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)