(…) Sama instytucja założoną została w 1817 r. Gmach giełdy posiada obszerną salę dla codziennych zebrań giełdowych i posiedzeń kupieckich. Gmach ten, pierwotnie za Augusta II ujeżdżalnia, do dzisiejszego użytku przerobiony według planów budowniczego Witolda Lanciego, odznacza się pięknym klasycznym porządkiem. W gmachu tym, z bocznym wejściem od utworzonego zaułku, mieści się biuro jednej z poważniejszych warszawskich instytucji finansowych, a mianowicie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Na frontonie tego gmachu znajduje się bardzo piękna płaskorzeźba, przedstawiająca rolnictwo, handel i przemysł, dłuta przedwcześnie dla sztuki zgasłego Ludwika Kucharzewskiego.
Należy jeszcze zwrócić uwagę na pielmy dom za gmachem giełdy, zbudowany według najnowszych urządzeń i ulepszeń przez p. Granzowa, a podług planów budowniczego Witolda Lanciego. Na parterze była tu wielka kawiarnia w rodzaju wspaniałych cafi- ham’ów wiedeńskich, lecz nie mogła się utrzymać i cały lokal przerobiono na sklepy. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)