(…) Ulica Królewska stanowi jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych, łączy bowiem Krakowskie Przedmieście z ul. Marszałkowską i ulicą Graniczną, czyli dzielnicą po za ogrodem Saskim. Wyszedłszy na tę ulicę, zwracamy się najpierw na prawo przechodząc obok pałacu Kronenberga, budynków rządowych, na miejscu których jest w projekcie wzniesienie gmachu Szkoły rysunkowej i Muzeum miejskiego, i dochodzimy do posesyi (Nr. 11), w dziedzińcu której wznosi się budynek teatralny.
Teatr Nowy został wzniesiony w miejsce altany teatrzyku ogródkowego, zwanego Alkazarem. Architekt Piltz zbudował na placu dość zacieśnionym (w 188] r.) gustowny pod względem struktury gmach drewniany. Front przyozdobiono- u góry alegorycznym malowidłem, a u dołu posągami sfinksów; na placyku zaś ogródkowym urządzono klomb z wodotryskiem. Sala jest wygodna i mieści 700 widzów, scena zaś nader płytka i wąska. W Teatrze Nowym grywają operetki, farsy i komedie lżejszego pokroju, słowem utrzymuje- się repertuar teatru Małego, który na czas lata bywa tu przenoszony. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)