(…) Ulica Mazowiecka zabudowaną jest nowożytnymi domami, o wspaniale urządzonych ale i kosztownych lokalach. Przy tej ulicy, w domu oznaczonym Nr. 11, znalazły pomieszczenie aż trzy redakcje, a mianowicie: w domu frontowym mieści się redakcja „Ogrodnika Polskiego“, organu Towarzystwa ogrodniczego wraz ze składem nasion. Jest to dwutygodnik z pożytkiem wielkim dla krajowego ogrodnictwa prowadzony. W poprzecznej oficynie mieści się redakcja wielkiego dziennika politycznego pod tyt. „Słowo“, organu konserwatywnego, starannie redagowanego przez p. Mścisława Godlewskiego. W piśmie tym drukuje swoje utwory Henryk Sienkiewicz.
W drugim dziedzińcu w prawej oficynie mieści się redakcja najtańszego pisma codziennego p. t. „Dziennik dla wszystkich..“ Wydawcą jest P. Noskowski, właściciel drukami, pomieszczonej w tymże domu; redaktorem zaś jest jeden ze starszych i zdolniejszych dziennikarzy p. Henryk Perzyński. Idąc dalej ulicą Mazowiecką, przy zbiegu tejże z ulicą Erywańską (łączy ulicę Mazowiecką z Marszałkowską) spotykamy gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Dziś istniejący budynek wzniesiony został podług planów Henryka Marconiego i Józefa Góreckiego w 1856 roku, na wzór weneckiego pałacu prokuratorii.
Wewnątrz ma wielką i wspaniałą salę posiedzeń, przyozdobioną freskami roboty Antoniego Kolberga i Karola Marconiego. W gmachu tym znajdują się biura dyrekcji głównej, komitetu i warszawskiej dyrekcji szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Gmach Towarzystwa głównym frontem zwrócony jest do ulicy Erywańskiej i skweru, wzdłuż którego ciągnie się ulica Mazowiecka. Zwracamy się w tym kierunku i oto dochodzimy do ulicy Królewskiej, której narożnik stanowi Pałac Kronenberga, wybudowany przez bankiera Leopolda Kronenberga w 1869 r., podług planu Hitziga, budowniczego berlińskiego. Jest to wielki wspaniały gmach i odznacza się nadzwyczaj dokładnym oraz kosztownym wykończeniem szczegółów, całość bowiem miała kosztować milion rubli. Oprócz mieszkania właściciela, p. Leopolda Kronenberga (syna), gmach mieści w sobie niektóre biura drogi żelaznej Nadwiślańskiej i kantor bankierski Kronenbergów. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)