Kamienica, nosząca miano od dawnego właściciela tegoż nazwiska „Pałacu Karasia“. W r. 1732 dom ten nabył ksiądz Piotr Gabr. Baudouin, umieścił w nim siostry miłosierdzia, poruczając im opiekę nad dziećmi porzuconymi. Wkrótce jednak, bo roku 1754 szlachetny opiekun niemowląt rozpoczął budowę szpitala Dzieciątka Jezus, gdzie przeniósł założoną przez siebie instytucję. Dziś na parterze znajduje się tu głośny szynk, zbiorowisko wszelkiego hultajstwa. Na pierwszym piętrze „pałacu Karasia“, od lipca 1891 roku mieści się redakcja najstarszego pisma polskiego do dziś dnia, wychodzącego, mianowicie „Gazety Warszawskiej.“ Organ ten założony w drugiej połowie zeszłego stulecia przez ks. Łuskinę, przechodził różne koleje i doszedł szczytu rozwoju za redakcji Antoniego Lesznowskiego. Wówczas biuro redakcji i drukarnia mieściły się przy ul. Stojerskiej, później zostały przeniesione na Długą do posesji „Potkańskie“ zwanej. „Gazeta warszawska“, pozostająca dotąd w rodzinie Lesznowskich, przez obecnego jej redaktora p. Stanisł. Lesznowskiego została przemienioną na pismo poranne dużego formatu i wychodzi codziennie, nawet w niedziele.
Bokiem do pałacu Karasia, frontem ku Krakowskiemu Przedmieściu, przed gmachem pałacu dawniej Staszica, wznosi się statua Mikołaja Kopernika, uroczyście odsłonięta w 1830 roku d. 11 maja, postawiona z inicjatywy Stanisława Staszica, który w połowie pokrył koszta, drugą zaś połowę zebrano z ofiarności publicznej. Pomnik, podług modelu słynnego rzeźbiarza Wojciecha Thorwaldsena, odlał z brązu na miejscu w Warszawie Jan Gregoire. Astronom przedstawiony jest w postawie siedzącej, ubrany w tunikę grecką, przykrytą na wierzchu togą profesorską, w prawej ręce trzyma sferę niebieską. Kamienna podstawa mieści z dwóch przeciwnych stron jednobrzmiące napisy po łacinie i po polsku. Kilkakrotnie pomnik odnawiano, a ostatni raz w 1873 roku, t. j. w rocznicę 400-tną urodzin rozgłośnej sławy astronoma.
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)