(…) MUZEUM PRZEMYSŁU I HANDLU. Instytucja ta powstała z ofiarności kilkunastu obywateli, a głównie Ludwika hr. Krasińskiego. Na pierwszym piętrze znajduje się wielka sala muzealna, przeznaczona na różne wystawy z dziedziny przemysłu i rolnictwa, przez Muzeum urządzane. We frontowej galerii tego gmachu mieściła się w ciągu lat 15-tu (od roku 1870) wystawa obrazów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Na drugiem piętrze obecnego gmachu, w kilku salach, jest stała wystawa, prób i wzorów przemysłu, a na parterze lokal Warszawskiego Oddziału Towarzystwa popierania Przemysłu i Handlu, wreszcie są tu pracownie: chemiczna, zostająca pod kierunkiem prof. Milicera, fizyczna, pod kierunkiem prof. J. J. Boguckiego, stacja oceny nasion, którą kieruje Dr. Sempolowski i obserwatorium meteorologiczne, pod zarządem prof. Kwietniewskiego.
Muzeum, w myśl swego zadania, zbiera, tak przez zakupy, jak i z ofiar publicznych, różne okazy z dziedziny wielkiego przemysłu, rękodzieł, oraz rolnictwa, lecz dotychczas zbiory te nie zostały z pak wyjęte i dla oglądania przez publiczność nie są dostępne. W tymże gmachu mieszczą się redakcje dwóch pism naukowych : redakcja tygodnika przyrodniczego „Wszechświat“, którego redaktorem jest p. B. Znatowicz, wydawcą p. Antoni Ślóśarski, i miesięcznika poświęconego sprawom techniki i przemysłu, „Przegląd Techniczny“, pod kierunkiem p. A.. Brauna, jako redaktora odpowiedzialnego i przy współdziałaniu komitetu redakcyjnego, oraz redakcja organu poświęconego sprawom rzemieślniczym p. t. Gazeta rzemieślnicza i przemysłowa“, którą redaguje p. S. J. Zaleski. Przez obszerne podwórza w kierunku do Wisły schodzi się po schodach do zakładów typograficznych Samuela Orgelbranda synów, gdzie mieści się również redakcja „Kuryera Codziennego“. Czasopismo to, założone przez ś. p. Karola Kucza w 1865 r.. liczy około 10,000 abonentów i zostało rozwinięte przez obecnych właścicieli znanej firmy księgarskiej, Gebethnera i Wolffa. Jest to jedyne codzienne pismo polskie, ilustrowane, podaje bowiem w każdym numerze ilustracje chwili bieżącej. Redaktorem „Kuryera Codziennego“ jest Dr. Władysław Olędzki, znany publicysta polityczny. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)