(…) Wieś starodawna, z której część wzięto pod Cmentarz Powązkowski. Zwiedzanie tego cmentarza zaleca się gorąco. Jest to olbrzymie „miasto umarłych“, posiadające przeszło 500 kwater i blisko 100,000 grobów. Oprowadzenie po całości tego cmentarza wymagałoby osobnego „przewodnika“, poprzestać zatem musimy na zwróceniu uwagi na niektóre tylko grobowce, jak grób rodziny hr. Łubieńskich, pomnik Jana Królikowskiego, śliczny i skromny pomnik „Śpiewakowi Kaliny“ (Ign. Komorowski), rodziny Hermanów, Filipa Sulimierskiego, Marii Wisnowskiej, Daniela Filleborna („Nie mam żalu do nikogo“), rodziny Blochów, Kisielnickich, Józefiny z Reszków Kronenbergowej i wiele innych.
UWAGA: Drugie miejsce co do obszaru zajmuje cmentarz na Bródnie (św. Wincentego), oddalony od miasta, za Pragą, posiadający nie wygodną komunikację i dlatego unikany przez rodziny zamożniejsze. Upiększa jednak i porządkuje się z każdym rokiem.
Cmentarz ewangelicko-augsburski i Cmentarz ewangelicko reformowany przy ul. Młynarskiej, są bardzo starannie utrzyma nie i posiadają sporo pięknych, okazałych pomników.
Przedmieście Wola skupia niemal wszystkie inne nasze cmentarze, a więc prawosławny, mahometański i żydowski. Pierwszy z nich pełen cienistych klombów, posiada niektóre piękne i interesujące pomniki.
Przy cmentarzu cerkiew pod wezwaniem Małki Boskiej Włodsimierskiej, przebudowana ze starego kościoła rzymskokatolickiego w roku 1841-ym w kształcie sześcio-boku, posiada zewnątrz i wewnątrz pełno pamiątek i pomników, odnoszących się do wojny 1831 roku. Pomiędzy tymi — odznacza się mianowicie sześć wielkich miedzianych tablic, umieszczonych po obu stronach ścian na marmurowych piedestałach, na których nakreślone są wypukło-rzeźbionymi głoskami dzieje, znakomitsze czyny i zgon głośniejszych w tej wojnie działaczów.
Cerkiew wznosi się na miejscu, wokoło którego w r. 1831 zbudowano fortyfikacje, szturmem zdobyte przez wojsko rosyjskie. Dzieje tej walki, jako też nazwiska poległych, z rozkazu Cesarza Mikołaja I wyryte są na srebrnych tablicach, które zdobią wnętrze cerkwi, pod czas gdy zewnętrzne jej mury zasiane są pociskami armatnimi, które w czasie walki w nich uwięzły.
Oprócz wymienionych cmentarzy, Warszawa posiada cmentarz na Kamionku za Pragą; Staroobrzędowców na Pradze; Mariawitów za cmentarzem Brudzieńskim i Żydowskie: przy ul. Okopowej i na Brudnie. (…)
Przewodnik po Warszawie i okolicach A E. Zięckowski Warszawa : skł gł w księg Gebethnera i Wolffa, 1912 (Warszawa : Andres i Ska)