(…) Wieś położona na płaszczyźnie po nad Wisłą, o małą milę od Warszawy. Osada starożytna; gniazdo rodziny Czerniakowskich, przechodząc następnie w różne ręce, w (…) XVII wieku była własnością Ks Lubomirskich. Z tych Stanisław, Marszałek Wielki Koronny, w roku 1691 wystawił tutaj kościół, do którego sprowadził z Rzymu kości św. Bonifacego, darowane mu przez Papieża. Odtąd w dniu św. Bonifacego odbywają się od 14 maja do pierwszych dni czerwca w nieustannym zwyczaju majowe pielgrzymki. Kościołek to niewielki, ale stylowy. Barokko dosyć przeładowane, ze wszystkimi swymi cechami ujawnia się tu doskonale. Ściany obrzucone owocem i liśćmi odlanymi z gipsu; plan kościoła stanowi krzyż załamany kilkakrotnie w kątach, kopuła przypomina kościół Sakramentek na Nowem Mieście. Na korytarzu widzimy kilka obrazów dawnych, pleśniejących z wilgoci.
Relikwie św. Bonifacego, złożone w trumience ze szkła, przechowywane są pod ołtarzem. Schodzi się do nich po kilku stopniach, gdzie z nabożeństwem są odwiedzane, zwłaszcza w dni odpustowe. (…)
Willanów, Czerniaków, Morysin, Gucin, Natolin : wraz ze szczegółowym spisem 1000 obrazów z galeryi willanowskiej : ilustrowany przewodnik po Warszawie i okolicach : W. Czajewski, 1893