(…) Nie wiem dla czego nazywany Gabinetem, o jednym oknie, kiedy ich dwa posiada. W gabinecie tym zasługuje na uwagę sufit bardzo pięknie zrobiony. Środek zajmuje kopuła barokkowa w której mieści się Plafon sięgający czasów Jana III, orzeł z tarczą „Janina“ zajął centrum. U gzymsu trzy dzieciaki malowane, tylko dwóch z nich mają wystające gipsowe nogi dla złudzenia. To właściwość barokka. Ornamenty kopuły spokojna, z ładnych odlewów gipsowych zrobiona i później złocona, robi przyjemne wrażenia. Po rogach sufitu dwie głowy kobiet i dwie starców. Cały gabinecik wyłożony kaflami majolikowymi, na których przedstawione są sceny ze Starego i Nowego testamentu, powiązane z codziennym życiem. Umeblowanie stanowią 4 krzesła, od garnituru któryśmy widzieli w Japońskim pokoju, z epoki „Empire”. Stoliczek po Ludwiku XVI w którym znajduje się następujące objaśnienie:
“Cet table à ête donné a la Ctesse Stanislas Potocka par la Jille de Louis XVI en souvenir de séjour à Villanow Pete de Pan 1802“.
Wreszcie trzy szafy ze szkłem i pucharami, zawierają pamiątki po smutnych czasach Sasów, które weszły nawet w przysłowie:
„Za króla Sasa —
Jedz, pij i popuszczaj pasa“.
Mnóstwo z epoki tej szklanych pozostało kielichów, na których widnieją herby polskie i dat}’, lub też herby polskie i saskie w połączeniu. Najdawniejsze daty sięgają roku 1697. Największy puchar pochodzi z roku 1724. Chociaż puchar z 1702 nie ustępuje mu w niczym.
Ale szkło stare i naczynia z gliny sięgają dawniejszych czasów. Jest kufel z pokrywą z 1526 r. inny pochodzi z 1532 (czeski) trzeci z 1564. Nieco podobny kształtem, tylko trochę wyższy kufel pochodzi z , a szklanka zdobna w liście rżnięte z 1698.
- Kufel gliniany z 1564 r. ma miniaturę i zgłoski L. B. S.
- Kufel z gliny z 1707 r. ma na sobie zgłoski T M. R. S. (saski).
- Kufel czeski z 1563 r. z wyobrażeniem Chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie, po bokach postacie klęczące, do koła napis: „aby drogie kamienie i perły rosły z latami w rękach pijącego!“—wysokość 10 cali.
- Kubek ze szkła szafirowego z 1641 r. z ołowianą pokrywą. (…)
Willanów, Czerniaków, Morysin, Gucin, Natolin : wraz ze szczegółowym spisem 1000 obrazów z galeryi willanowskiej : ilustrowany przewodnik po Warszawie i okolicach : W. Czajewski, 1893