KULTURALNIE.WAW.PL MA DLA WAS PODWÓJNE ZAPROSZENIA
(czytaj więcej)

14 kwietnia 2011 r. – koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

Serdecznie zapraszamy na koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w czwartek, 14 kwietnia 2011 r. o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Koncert poprowadzi Massimiliano Caldi - obecnie gościnny  dyrygent  Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Wśród solistów wystąpi Agata Szymczewska jedna z najlepszych polskich skrzypaczek młodego pokolenia.

Program koncertu:

Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny Step op.66         
Karol Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61                         

Johannes Brahms - III Symfonia F-dur op. 90                                 

Bilety dostępne na www.eBilet.pl  oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59) Warszawa.

Agata Szymczewska

Urodziła się w 1985 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w ZPSM w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od roku 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna, obecnie na studiach podyplomowych. W październiku 2010 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu.


W 2006 roku otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też laureatką nagrody "London Music Masters 2009". W październiku 2009 roku zadebiutowała w Wigmore Hall, co zaowocowało  zaproszeniem do wzięcia udziału w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska jesienią 2010 roku. Po tym ogromnym sukcesie londyński "The Times" napisał o niej: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”.

 

Koncertowała w słynnych salach koncertowych Europy, m.in. w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie a także w Chinach, Japonii, Korei, Kanadzie oraz Izraelu. Wystąpiła m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, NOSPR, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną PR "Amadeus" oraz w wielu filharmoniach w całej Polsce, pod batutą m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andreya Boreyko, Maxima Vengerova, Johna Axelroda, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Jacka Kasprzyka, Jana Krenza, Agnieszki Duczmal oraz Krzysztofa Urbańskiego.


W 2005 roku na zaproszenie Maestro Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego kierownictwem podczas tournée po Japonii i Chinach. Od sześciu lat regularnie uczestniczy w zainicjowanej przez Maestro Ozawę prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod okiem tak wybitnych artystów jak Pamela Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada czy Robert Mann. W lutym 2009 roku wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w setną rocznicę urodzin kompozytorki. Tournée zwieńczyło nagranie płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon. W 2010 roku wystąpiła na koncertach kameralnych wspólnie m.in. z Gidonem Kremerem oraz Franzem Helmersonem na festiwalu "Chamber Music connects the World" w Kronbergu.


Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu "Młoda Polska". W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: "Paszport Polityki", Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz "Fryderyk" w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Karłowicza (Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka) zostało również nagrodzone "Fryderykiem" w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za rok 2008. W październiku 2010 roku ukazała się jej nowa płyta z koncertami skrzypcowymi Brucha oraz Mendelssohna oraz Legendą Wieniawskiego wydana przez firmę Universal Music Polska. Obecnie gra na skrzypcach Antonio Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.  Agata Szymczewska jest reprezentowana przez Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Massimiliano Caldi

Urodzony w Mediolanie, jest głównym gościnnym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. W latach 2006-2010 pełnił funkcję kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Katowicach. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.

Jest laureatem pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej, jak i symfonicznej, głównie we Włoszech i Polsce.

We Włoszech regularnie pracuje nad programami muzycznymi w teatrach w Bolonii i Florencji, przy współpracy z fundacją I Pomeriggi Musicali Foundation i stowarzyszeniem Serate Musicali Association of Milan. Wśród włoskich orkiestr dyrygował: Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Turin Teatro Regio Orchestra, Fondazione Arena di Verona Orchestra, Palermo Teatro Massimo Orchestra,  "I Pomeriggi Musicali " Orchestra, Orchestra di Padova e del Veneto, Orkiestra Sinfonica della Provincia di Bari, Fondazione "Arturo Toscanini" Orchestra, Orchestra Sinfonica Giovanile del Piemonte, Orchestra Sinfonica di Sanremo, Orchestra di Roma e Regionale del Lazio, "Istituzione Sinfonica Abruzzese" Orchestra i "Filarmonia Veneta" Orchestra.

W Polsce regularnie koncertuje z Filharmonią Śląską, a ze Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w niektórych z najbardziej znanych polskich festiwali, m.in. w Łańcucie, Mikołowie i Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej Ars Cameralis Silesiae Superioris. Wśród polskich orkiestr prowadził Polską Orkiestrę Radiową w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Orkiestrę Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie stale jest zapraszany, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Rzeszowskiej.

W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, St Petersburga, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. W Izraelu dyrygował Izrael Beer Sheva Sinfonietta Orchestra, a w Brazylii Orkiestrą Symfoniczną Santo André.  W lipcu 2011 r. wystąpi  z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Santiago de Chile.

Operowe dzieła, które prowadził ostatnio  to m.in.: Orfeusz i Eurydyka Glucka, Cyganeria, Tosca i Manon Lescaut Pucciniego, Salome Straussa, Rigoletto, Traviata, Trubadura, Bal maskowy i Makbet Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Mascagniego, Cyrulik sewilski, Jedwabna drabinka i Włoszka w Algierze Rossiniego, Normę Belliniego, Don Pasquale i  L'elisir d'amore Donizettiego, Andrea Chénier Giordano, I Due timidi  i La notte di un nevrastenico Roty,  Amahl and the Night Visitors i Telephone Menottiego.

Wśród  teatrów operowych występował w Teatrze Regio w Turynie, Teatrze Massimo w Palermo, Arena w Veronie, Teatrze Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Teatrze Carlo Felice of Genui.

Caldi przyczynił się do ponownego przypomnienia dziewiętnastowiecznych oper  Il Macco Ranuzziego, wystawionej w 2006 r. w Teatro Guardassoni w Bolonii, Don Bucefalo oraz Re Lear  Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009. Zwrócił się także ku operze współczesnej, przez lata dyrygując prapremierami m.in.: Peter Uncino Tutina, Nevebianca Betty i La zingara Guerriera Nicoliniego.

Ostatnio firma Dynamic wydała CD z Salome, Don Bucefalo i Re Lear Straussa, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego.  W roku 2009 DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami B. Brittena, G. Holsta, W. Lutosławskiego i W. Kilara nagranymi wespół ze Śląską Orkiestrą Kameralną,  a także z Orkiestrą Kameralną Milano Classica  utwory orkiestrowe Carlo Alessandro Landini dla Tactus  Concertos  i Symfonie Alessandro Rolli dla Dynamic i Da Ponte Faceva… da ponte. The musical adventure of a traveller poet z muzyką Mozarta dla Rugginenti.

 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

została utworzona na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 października 2007 r. W skład orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 roku, od początku współpracując ze znakomitymi mistrzami batuty, takimi jak: Gabriel Chmura, Theodor Guschlbauer, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Jerzy Swoboda, Evgeny Volynskiy, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, dyrygentami młodego pokolenia oraz solistami, wśród których są m. in.: Dorota Anderszewska, Abdel Rahman El Bacha, François-René Duchâble, Lukas Geniušas, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Andrei Korobeinikov, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Agata Szymczewska.

Od początku działalności Orkiestry ważnym elementem stały się nagrania płytowe, radiowe oraz telewizyjne realizowane m. in. z Universal Music, CD Accord, DUX, Polskiego Radia S. A., Albany Records, TVP Kultura. W dotychczasowym dorobku orkiestry znajdują się  nagrania z Jerzym Semkowem (Schubert, Czajkowski), Gabrielem Chmurą (R. Strauss, Françaix, Debussy), Tadeuszem Wojciechowskim (Chopin), Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim (Chopin), Mariuszem Patyrą (Wieniawski), Ivanem Monighettim (Haydn), Agatą Szymczewską (Bruch, Wieniawski i Mendelssohn) oraz Krzysztofem Pendereckim (IV Symfonia Adagio).

Orkiestra występowała na wielu estradach oraz podczas licznych festiwali w Polsce i zagranicą (Chiny, Francja, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Szwajcaria, Ukraina, Włochy).

Od kwietnia 2009 roku orkiestra jest rzeczywistym członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO).

Obecnie Dyrektorem Artystycznym orkiestry jest Tadeusz Wojciechowski.

 

 Wybierają się:


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--