Zapyta ktoś: A po cholerę tam iść, skoro wszystko to można zobaczyć w Internecie?

Odpowiem tak:
- Znajdziesz tam kilkadziesiąt dużych fotografii (50 x 70 cm), na których najmniejsze nawet szczegóły będą doskonale widoczne.
- Wypijesz trochę dobrego, domowego wina. Na wernisażu powinno go być kilkanaście litrów :-)
...- Przeczytasz rozbudowane podpisy pod zdjęcia wprowadzające w świat Korytarza Wachańskiego.
- Dzięki towarzyszącemu wernisażowi podkładowi muzycznemu, nie będziesz się bać, że woźna usłyszy Twe kroki i skarci Cię twardym wzrokiem ;-)


Zapyta ktoś: A co tam w ogóle można zobaczyć?

Odpowiem tak: Realia życia na północno-wschodnich rubieżach Korytarza Wachańskiego, wysokogórskiego rejonu zamieszkałego przez kirgiskich nomadów oraz Wachów.


Zapyta ktoś wtedy: A co w tym w ogóle ciekawego?

Odpowiem wówczas fragmentem opisu wystawy: "Najbardziej zwracającą uwagę cechą Wachów nie jest ich niejasna historia, lecz przynależność religijna. To muzułmanie podążający szyicką ścieżką ismailizmu (nizaryci). Ich przywódca duchowy (imam), którym obecnie jest książę Karim al-Hussajni to znana persona francuskiej socjety i odnoszący sukcesy biznesmen. Nie ma wiele wspólnego ze stereotypowym obrazem Starca z Gór – najbardziej znanego przywódcy asasynów-nizarytów. Aga Chan IV na każdym kroku podkreśla równość wszystkich religii i potrzebę dostosowywania się do zmieniających się realiów życia. Powołana przez niego organizacja Aga Khan Foundation wspiera rozwój społeczności ismailickich na całym świecie - od budowania dróg i mostów po stypendia na zachodnich uczelniach. Ismailici są uważani za najbardziej liberalny, prozachodni i postępowy odłam islamu, o czym dobitnie miałem okazję przekonać się samemu. Jeden z nich powiedział mi: “ramadan polegający na powstrzymywaniu się od jedzenia przez miesiąc nie ma dla nas sensu, my pościmy przez całe życie, ale w inny sposób - starając się nie czynić zła”. W Korytarzu Wachańskim nie ma wojny. Rejon co roku odwiedza kilkudziesięciu turystów i alpinistów."


Gdzie i kiedy?
Wystawę można oglądać w godzinach 10:00-19:00, dniach 2 - 15 marca 2011 roku. Wstęp bezpłatny.


WERNISAŻ: 3 MARCA, GODZINA 19.00 (PAŁAC KAZIMIERZOWSKI - BUDYNEK REKTORATU, KAMPUS UW).


Zapraszam!

(o autorze - Bartek Tofel - urodzony w 1983 roku; absolwent etnologii i psychologii; podróżnik, początkujący fotograf i dziennikarz; publikował m.in. w Polityce, CKM, Taterniku czy Polska The Times; współpracuje z agencją fotografów FORUM;)comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--