27 listopad 2020, piątek
godz. 15:08
Bilety: Wstęp wolny / online




Interwał - wystawa rzeźb i grafik Mirosława Bacy na mokotowskich Japonikach.

Czy 27. listopada o 19.00 uda nam się wejść w interwał? Co nas tam czeka? Pieczołowicie wybrane, rozmieszczone w szczególnej aranżacji prace artysty ożywają, multiplikują się, a w dialogu z performansem butoh nęcą i zachęcają widza do podejmowania własnej interakcji z przestrzenią. Miejsce sprzyja eksperymentom. Wernisaż transmitowany będzie online z Butohsfery, miejsca aktywności fundacji Pompka, na warszawskim Starym Mokotowie.

„Chwilo trwaj” mówimy próbując zatrzymać moment, w którym chcemy więcej. Napięcie i niepewność przyjemnie rezonują w przestrzeni, w której czas się zatrzymał.

W procesie twórczym lubię niepewność i niespodzianki. Jednocześnie pragnę zapanować nad materią, nadać jej sens stosując najbardziej adekwatne środki. Tak, by uderzyć w istotę rzeczy ale nie narzucać i nie podawać na dłoni a poprzez skojarzenia, symbolikę nakreślać ogólny charakter – mówi Mirosław Baca. Przestrzeń dzieła musi być otwarta, a odbiorca stawać się częścią tej przestrzeni i tego dzieła – dodaje.

Wypełniająca powierzchnię wystawy materia - od kamienia, przez drewno i papier do powietrza – naprzemiennie przygniata lub unosi zachęcając do podejmowania kolejnych kroków. Mimo towarzyszącego tej podróży napięcia, można wejść bez obaw, artysta precyzyjnie zbalansował wagę. Wygładzone, obnażone krwiobiegi materii i wszechobecne - nawet w akwafortach - otwory, nie ustają w dostarczaniu nam tlenu. Amorficzne, zwielokrotnione lustrami byty współistnieją, ożywiając przestrzeń. Performance butoh (Anita Zdrojewska) i dźwięk najstarszego na świecie, drewnianego instrumentu – didjeridoo (Rafał Ruff Libner) dopełnią Interwał w naturalny sposób.

Projekt wystawy: Łukasz Siemieniec - właściciel pracowni projektowej Lurvig.

Wystawa otwiera organizowane przez fundację Pompka II Japoniki na Mokotowie - projekt współfinansowany przez Urząd Dzielnicy Mokotów https://www.facebook.com/events/405653474119391
W jego programie przewidziano też koncert i warsztaty „Haiku Music: medytacja z misą” Mają [Mayą] Baczyńską, warsztaty butoh z Anitą Zdrojewską, pokaz i warsztaty kaligrafii z Yumiko Gajewski, „Kintsugi”, czyli rzecz o japońskiej technice naprawy ceramiki laką, spotkanie literackie z autorem „Dzienników japońskich” - Piotrem Milewskim oraz warsztaty kulinarne „Shojin ryori/potrawy mnichów buddyjskich” z Kazuyą Kuramochim.

Wydarzenie będzie można zobaczyć online na stronie fundacji: https://www.facebook.com/Fundacja-POMPKA-103857378132728






comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
butoh Sztuka taniec teatr Wernisaż wystawa



redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--