05 październik 2020, poniedziałek
godz. 19:00
Bilety: Wstęp wolny. Konieczna rejestracja
W 100. rocznicę urodzin hiszpańskiego pisarza Miguela Delibesa Instytut Cervantesa w Warszawie pragnie uczcić czytaniem scenicznym jego najsłynniejszej powieści "Pięciu godzin z Mariem", uznawanej za mistrzowską.

Jak pisze Joanna Petry w przedmowie do wydania polskiego: „Powieść uważana za jego mistrzowskie dzieło, jest długim mono-dialogiem Carmen, kobiety z miejskiej klasy średniej o bardzo wąskich światopoglądzie i mentalności, przed zwłokami męża Maria, nauczyciela liceum o poglądach lewicowych, przez które spędził pewien czas w więzieniu, za czasów frankizmu. (...) Poza zawartością egzystencjalną, powieść jest satyrą na mierność klasy średniej wystawionej na upadek gospodarczy za czasów frankizmu.”

Mariusz Orski – reżyser, autor artykułów o teatrze, scenograf, nauczyciel techniki aktorskiej (Michaił Czechow), medytacji i uważności. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wiedza o Teatrze oraz Reżyseria); podczas studiów asystent Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Studio i uczestnik projektów Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium (np. Teatr Źródeł). Wystawia spektakle, prowadzi warsztaty teatralne, staże reżyserskie i kursy aktorskie w Polsce, Europie, Azji i USA.

Jolanta Olszewska – aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła PWST w Warszawie. Związana z teatrami - im. Wilama Horzycy (Toruń), Dramatycznym ( Warszawa), Ochoty, WarSawy, Polonia i Teatrem Biuro Podróży (Poznań). Nagrody, m.in.: nagroda aktorska na XII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu (2012) za rolę w spektaklu „Kto zabił Alonę Iwanowną”, II miejsce w plebiscycie publiczności za monodram „Cesarz” wg Ryszarda Kapuścińskiego (2006, Mały Teatr Latem w Szczecinie).comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--