Kultura fanów fantastyki czerpie z futurystycznych wizji Stanisława Lema, by uczcić urodziny pisarza organizatorzy jednych z popularniejszych w Polsce Festiwali Fantastyki Cytadela oraz Festiwalu Twierdza zaplanowali trzy spotkania: 9, 10 i 11 września. Wystąpią na nich znawcy twórczości Lema - Jakub Palm oraz Agnieszka i Piotr Górscy. Będą mówić o najważniejszych dziełach pisarza, jego postulatach dotyczących wykorzystania m.in. neurotechnologii w celu wyeliminowania ludzkich ograniczeń oraz apokaliptycznych wizjach Lema. Ze względu na pandemię spotkania odbędą się w formie online i będą prowadzone z profilu Cytadeli na Facebooku, wstęp na wydarzenia jest wolny.

– W tym roku, ze względu na ogłoszoną pandemię odwołaliśmy oba festiwale. Nie odbyły się panele dyskusyjne, konkursy cosplayowe, koncerty czy gry fabularne RPG-i i LARP-y, które co roku cieszą się dużą popularnością. Z okazji urodzin Lema chcemy, więc spotkać się wirtualnie, by porozmawiać o tej fantastycznej kulturze i sztuce – mówi Dorota Filipczak-Brzychcy, założycielka i prezes Fundacji Szalonego Kapelusznika, twórczyni i organizatorka Festiwali Fantastyki Cytadela i Twierdza. Pierwsze e-spotkanie pod tytułem „Dwie wizje transhumanizmu. Stanisław Lem kontra Golem XIV” zaplanowane jest na środę 9 września na godzinę 19:30 i poprowadzi je Jakub Palm - futurolog, absolwent filozofii i historii, współorganizator międzynarodowego cyklu „Filozofikon. Konwent i Konferencja Naukowa”. Głównym tematem będą postulaty Lema dotyczące wykorzystania nauki i techniki do poprawy kondycji ludzkiej, w tym także wizja mechanicznego rozwoju rozumu. Drugie spotkanie odbędzie się w czwartek 10 września o godzinie 19:30 w formie panelu dyskusyjnego, który poprowadzi Dorota Filipczak-Brzychcy. Gośćmi będą Agnieszka i Piotr Górscy - fani fantastyki, którzy od lat dzielą się swoją pasją na konwentach, zlotach i festiwalach w całej Polsce oraz wspomniany wcześniej Jakub Palm. Prelegenci skupią się na temacie Stanisława Lema jako pisarza, futurysty, wizjonera i będą analizować jego wpływ na współczesną kulturę i sztukę. W przeddzień urodzin Lema, czyli 11 września o godzinie 19:30 Anna Górska wraz z mężem Piotrem Górski w ramach zamknięcia cyklu spotkań poprowadzą prelekcję o tytule „Apokalipsy Lema”. Będą rozmawiać o końcach świata przedstawionych w utworach Lema, zarówno tych ziemskich, jak i kosmicznych. Podejmą próbę odpowiedzi na pytania: co je łączy, co autor chciał przez nie powiedzieć i najważniejsze, czy Lem sam przeżył apokalipsę.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
fantastyka konferencja Lem scien fictionredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--