Tajemnice osiedla Placówka

05 Marzec godz. 18:00
99 lat temu między Wólką Węglową a Młocinami warszawscy przedsiębiorcy założyli osiedle Placówka. Przed wojną była to elegancka, willowa kolonia, do której przyjeżdżano na letniska. Mieszkali i tworzyli tutaj znani w Polsce artyści plastycy, między innymi Bolesław Cybis. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. osiedle przeszło do historii jako „warszawskie Termopile”, miejsce heroicznych walk polskich żołnierzy. Po wojnie Placówka zmieniła swój charakter, budowa huty i walcowni spowodowała rozbiórkę wielu domów. Z dawnej zabudowy przetrwało do dziś tylko kilka budynków.

Dlaczego ulica Palisadowa nazywała się kiedyś Zielarska? Jacy znani ludzie mieszkali na Placówce? O jakich przestępstwach na Placówce pisała przedwojenna prasa? Jaką rolę osiedle odegrało we wrześniu 1939 roku? Kiedy dotarła tu pierwsza linia autobusowa? To tylko kilka z wielu zagadek, które rozwiążemy na spotkaniu.

5 marca 2020 from 18:00 to 20:00


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
placówka Warszawa wykład

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--