07 marzec 2020, sobota
godz. 13:30
Bilety: bilet: 10 zł / osoba https://www.strefazajec.pl/course/view/id/1907
Dywany, kilimy, makatki, arrasy. Wybierzemy się w podróż dookoła świata. Przyjrzymy się powstają tradycyjne tkaniny, w różnych zakątkach świata. Dawniej dywany wisiały w wiejskich chatach, dworkach a także zamkach królewskich. Chroniły przed mrozem, piaskiem, a także pełniły rolę dekoracyjną. Opowiemy jak wyglądały warsztaty tkackie w dawnej Polsce. Dowiemy się czym jest krosno, osnowa i igła tkacka. Poznamy proces tworzenia nici i jej barwienia. Usłyszmy terkot cierlic i międlarek. Dowiemy się czy rzeczywiście istniały latające dywany? Legendy o latających dywanach po rozgwieżdżonym niebie to fikcja, ale są też prawdziwe historie o unoszących się dywanach.

W drugiej części zajęć sami zamienimy się w rzemieślników i stworzymy swoje krosno i utkamy makatkę. Dawniej to zazwyczaj kobiety tkały dywany i wplatały w nie swoje marzenia. Czasami tkanie wielkiego arrasu mogło trwać nawet 8 lat. My zrobimy to szybciej i pokażemy, że każdy potrafi to zrobić.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
dzieci rękodzieło warsztatyredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--