Program koncertu
Wailua Lui
Memorias imposibles
Phantom Al Madina
Sharknival in Recife
Varano negro
Surfin´Vistula
Caravan

Autorem wszystkich utworów jest Javier Díez-Ena, który w wywiadzie z Instytutem Cervantesa (24.01.2020)opowiadał o swoich kompozycjach na theremin:

Inspiracją do tworzenia są dla Javiera Díeza-Eny pozostawiające niezatarty ślad wrażenia z miejsc, które odwiedza w swoich licznych podróżach. Stąd w pierwszym jego autorskim albumie "Theremonialu 1" znalazł się utwór pt. Cracovia afterdark a w Theremonialu 2, Surfin’ Vistula. To reminiscencje z pobytu na Krakowskiej Jesieni Jazzowej w 2010 r., przywołanie silnie zakorzenionej tam muzyki klezmerskiej, nawiązanie do wód niesionych przez Wisłę.

Ciekawostki na temat instrumentu i kompozycji

W Warszawie mamy konstruktora thereminów – pan Włodzimierz Lech wytwarza je na Gocławiu!

Muzycy o grze na thereminie

„Nie ma strun, ani klawiszy, nie trzeba w niego uderzać jak w bęben, a jedynie unosić w powietrzu dłoń i odpowiednio układać palce. Jednak theremin to instrument, którego samo strojenie może zająć godzinę, a początkujących muzyków brak „progów” może doprowadzić niemal do rozpaczy.

Theremin to instrument elektroniczny, który na początku lat 20. XX wieku wynalazł rosyjski fizyk i konstruktor Lew Termen. Wydaje on dźwięk podobny do wiolonczeli, skrzypiec, może imitować ludzki głos,jęk czy gwizd. Przypomina nieco odbiornik radiowy z dwiema antenami. Zmiany w częstotliwości dźwięku i wysokości tonu wywoływane są ruchem r±k wokół jednej z anten.” za PAP – Nauka w Polsce, ekr/ agt/

Theremin (zw. także eterofonem, termonvoxem) wykorzystywany jest z powodzeniem do tworzenia ścieżek dĽwiękowych do filmów, podczas koncertów grup awangardowych, rockowych lub muzyki elektronicznej, a także w występach solowych. za www.polskieradio.pl

Przykłady wykorzystania thereminu w ścieżkach dźwiękowych do filmów: przez Miklósa Rózsa w thrillerze Urzeczona Alfreda Hitchocka (1945), muzyka nagrodzona Oskarem; przez Jima Parkera jako instrument solowy głównego motywu muzycznego w serialu Morderstwa w Midsomer.

Theremin na koncertach: grupy Captain Beefheart and His Magic Band w utworach „Electricity” i „Autumn's Child”; grupy Led Zeppelin w przeboju „Whole Lotta Love” (1969 r.); przez Jeana Michela Jarre’a czy Stinga - w trakcie wykonania utworu „Moon over Bourbon Street” podczas koncertu w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie.

A tak pisało Jazz Forum o DEAD CAPO, jednym z zespołów, z którymi współpracuje Javier Díez-Ena: „Dead Capo powstał w 1999 roku, po rozpadzie zespołu Insecto (Love Fiasco, The Blue Fish Records, 1997). Od tego momentu muzycy zaczynają eksperymentować z muzyką, która wykracza poza możliwe klasyfikacje. Pierwszy album, Díscolo, jest nieprzewidywalną mieszanką stylów, w której łaczą się jazz, swing, rock, lounge, funk, oraz blues. Twórczosć zespołu będąc wynikiem ekspozycji wielu form muzycznych prowadzi do fuzji stylów. Dowodem tego są zaproszenia na różnorodne festiwale muzyczne. Dead Capo występowali na licznych festiwalach Jazzowych, jak również konkursach muzycznych, czy festiwalach filmowych a ich płyta zyskała miano odkrycia roku.”


Wybierają się:


comments powered by Disqus

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--