Program koncertu

Wailua Lui
Memorias imposibles
Phantom Al Madina
Sharknival in Recife
Varano negro
Surfin´Vistula
Caravan

Autorem wszystkich kompozycji jest Javier Díez-Ena.

Theremin lub inaczej eterofon został skonstruowany przez rosyjskiego fizyka i wynalazcę Lwa Termena w początkach XX w. Wykorzystywany jest z powodzeniem do tworzenia ścieżek dźwiękowych do filmów, podczas koncertów grup awangardowych, rockowych lub muzyki elektronicznej, a także w występach solowych.

Dźwięki na tym niezwykłym instrumencie powstają w bardzo szczególny sposób – artyści nie dotykają thereminu, „czarują” go swoimi ruchami powodując, że instrument rezonuje wydając niebywałe brzmienia.
Theremin w ścieżkach dźwiękowych do filmów: w thrillerze Urzeczona Alfreda Hitchocka (1945), muzyka nagrodzona Oskarem; jako instrument solowy głównego motywu muzycznego w serialu Morderstwa w Midsomer
Theremin w koncertach: grupy Captain Beefheart and His Magic Band w utworach „Electricity” i „Autumn's Child”; grupy Led Zeppelin w przeboju „Whole Lotta Love” (1969 r.); Jeana Michela Jarre’a; Stinga - w trakcie wykonania utworu „Moon over Bourbon Street” podczas koncertu w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie.

Javier Díez-Ena – nagrody:
- Premio Audiciones (2009) w kategorii muzyki elektronicznej, w konkursie organizowanym przez Fundación Canal
- wytypowany do międzynarodowego konkursu Madrid Abierto (2009) w kategorii sztuki dźwiękowej
- sam również komponuje, np. „Bellabells”
- Premio Villa de Bilbao (2009), wraz z zespołem Aarona Thomasa
- Circuitos de jazz Injuve (2003), wraz z zespołem Dead Capo

A tak pisało Jazz Forum o DEAD CAPO, jednym z zespołów, z którymi współpracuje Javier Díez-Ena:
„Dead Capo powstał w 1999 roku, po rozpadzie zespołu Insecto (Love Fiasco, The Blue Fish Records, 1997). Od tego momentu muzycy zaczynają eksperymentować z muzyką, która wykracza poza możliwe klasyfikacje. Pierwszy album, Díscolo jest nieprzewidywalną mieszanką stylów, w której łączą się jazz, swing, rock, lounge, funk, oraz blues. Twórczość zespołu będąc wynikiem ekspozycji wielu form muzycznych prowadzi do fuzji stylów. Dowodem tego są zaproszenia na różnorodne festiwale muzyczne. Dead Capo występowali na licznych festiwalach Jazzowych, jak również konkursach muzycznych, czy festiwalach filmowych a ich płyta zyskała miano odkrycia roku.” Jazz Forum, 2010 r.


comments powered by Disqus

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--