Wystawa skupia się na zjawiskach nowej figuracji lat 60., przez hiperrealizm i pop, po nową ekspresję at 80. Właśnie ten ostatni okres to czas najbardziej burzliwy w najnowszej historii Polski. Bunt wobec reżimu władzy komunistycznej bardzo mocno odznaczył się również w twórczości polskich artystów. Ten okres w sztuce długo był pomijany przez historyków i badaczy. Dziś potrafimy spojrzeć na niego z dystansu i dostrzec jego prawdziwą wartość. Jednymi z najbardziej znanych artystów reprezentujących nurt nowej ekspresji są członkowie kultowej już Gruppy. Tematyka ich obrazów uchodziła za wywrotową i budziła niekiedy opór publiczności. Wynikało to zarówno z ogólnej pruderii życia społecznego w kraju, jak i z prowokacyjnego interpretowania tematów religijnych czy historycznych.

Przykładem może być praca Ryszarda Grzyba, „Jeszcze Polska nie zginula”, która powstała niedługo po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Artysta przedstawił siebie wraz z przyjacielem, Markiem Sobczykiem, jako kosmitów z płetwami. Atmosfera skandalu i groteski odczuwalna jest w kompozycji do dziś. Czarnoskóry nagi mężczyzna heiluje rzekomo pozdrawiając przybyszów, a z jego ciała wyrasta swastyka. Z kolei „Pieta” Ryszarda Woźniaka to wielkoformatowy olej na płótnie, który był prezentowany na ważnych wystawach lat 80.: „Na obraz i podobieństwo. Nowa ekspresja religijna” zorganizowanej przez wpływowego kuratora, kolekcjonera i marszanda Andrzeja Bonarskiego oraz na II Biennale Młodych „Droga i prawda” prezentowanej w kościołach św. Krzyża i św. Marcina we Wrocławiu. Praca stanowi przykład typowej dla okresu „pomiędzy stanem wojennym a okrągłym stołem” relacji sztuki współczesnej i Kościoła, kiedy to liczni artyści wystawiali w przestrzeniach niezależnych – kościołach oraz prywatnych mieszkaniach. Na wystawie pojawią się także prace pozostałych członków Gruppy – Jarosława Modzelewskiego, Pawła Kowalewskiego, Włodzimierza Pawlaka i Marka Sobczyka. Wszystkie z charakterystyczną dla tej formacji artystycznej dozą poczucia humoru.

Krytykę propagandy komunistycznej widzimy również w dziełach rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego. Artysta w 1978 roku zrealizował pracę dyplomową zatytułowaną „Portret totalny Karola Marksa”. Była ona kpiną z ideologii marksizmu, ale również z tworzenia tzw. sztuki zaangażowanej, bardzo silnie podnoszonej w tamtym okresie na uczelniach artystycznych. Bednarski kontynuował tworzenie „marksów”, dodając do rzeźb obiekty stanowiące komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych czy społecznych. Na wystawie będzie można zobaczyć pracę „Marks Kolorowy” z 1997 roku oraz „Marx-Volkstribun” z okresu stanu wojennego.
Wierna sztuce figuratywnej pozostała również Ewa Kuryluk. Zafascynowana własnym wizerunkiem tworzyła fotografie i na ich podstawie obrazy. Artystka rysowała też rdzawymi kredkami i tuszem na luźnych kawałkach tkaniny – surowego jedwabiu i bawełny, tworząc portrety przyjaciół i rodziny, „ludzi z powietrza”. Prace eksponowała zarówno na płasko, jak i w formie przestrzennych instalacji. Kolor jej rysunków odwoływał się do cielesności i krwi. W prezentowanej na wystawie Chuście z lat 90., na pierwszy rzut oka dopatrzyć się można skojarzeń ze słynną relikwią św. Weroniki.
Wystawa „Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja” potrwa do 12 września. Wtedy to wszystkie obiekty zostaną zlicytowane. Z kolei 4 września o godz. 18 odbędzie się panel z udziałem członków Gruppy – Ryszardem Grzybem, Jarosławem Modzelewskim, Markiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem, a także rzeźbiarzem Krzysztofem M.Bednarskim.
Wystawa „Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja”: 2-12 września 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja”: 12 września 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Spotkanie z artystami: 4 września 2019, godz. 18.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/auctions/569/nowa-figuracja-nowa-ekspresja-pierwsze-obiekty-12-wrzesnia-2019-godz-19


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--