Maroko - perły architektury

12 Czerwiec godz. 18:00
Biblioteka "Przy Zawiszy"
Aleje Jerozolimskie 121/123


Koło Naukowe Arabistów UW, Zellige - Stowarzyszenie Przyjaciół Maroka oraz Biblioteka Przy Zawiszy mają zaszczyt zaprosić na wykład pt. "Maroko – perły architektury".

Jak sugeruje tytuł, nasze spotkanie będzie poświęcone architekturze Królestwa Marokańskiego. Poprzez opowieść o sztuce chcielibyśmy omówić poszczególne okresy w dziejach królestwa: czasy dynastii Idrysydów, Almorawidów i Almohadów, Marynidów oraz panującą do dziś dynastię Alawitów, nie zapominając o roli, jaką w historii kraju odegrały władze kolonialne – Francja i w mniejszym stopniu Hiszpania. W naszej opowieści nie zabraknie tego, co wyróżnia styl marokański i sprawia, że czasem wystarczy tylko rzucić okiem na fotografię, by stwierdzić, że prawdopodobnie została wykonana właśnie w Maroku. Wyjaśnimy zatem jak wygląda typowo marokański minaret, czym jest zellige czy jakie elementy architektoniczne i zestawienia kolorów są najbardziej charakterystyczne dla tego kraju.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--