Myślisz, że opera jest sztuką archaiczną i trudną w odbiorze? Przekonamy Cię, że jest wręcz odwrotnie! Zapraszamy do fascynującego świata sztuki operowej i jej tajemnic!

zOperowani! to cykl muzycznych spotkań poświęconych jednemu z najbardziej fascynujących aspektów opery jakim jest głos. Punktem wyjścia stało się dla nas przekonanie, że czerpanie przyjemności z opery nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie ciekawości i otwartości na nowe doznania artystyczne i zmysłowe. Opera to przede wszystkim opowiadanie emocjonujących historii oraz barwne, złożone postaci, których podstawowym środkiem wyrazu jest właśnie głos.

Zaproszeni artyści opowiedzą o typie głosu, jakim dysponują, odsłonią sekrety techniki wokalnej oraz wykonają arie najwybitniejszych kompozytorów. Przyjrzymy się zależnościom między wyborem głosu a ekspresją sceniczną oraz charakterem i emocjonalnością konkretnych postaci z klasyki operowej.
W maju przyjrzymy się głosowi kontratenorowemu. To najwyższy głos męski, który na skali zajmuje miejsce podobne do kobiecego altu. Śpiewacy obdarzeni tym głosem są w stanie wykonywać partie z zakresu muzyki dawnej, głównie barokowej, napisane wówczas specjalnie dla kastratów. Nazywany „anielskim głosem” i „kobiecym głosem w męskim ciele” stanowi szczególnie atrakcyjne narzędzie zarówno dla kompozytorów jak i reżyserów operowych, pozwalające podejmować grę z tożsamością postaci. W czasie wieczoru operowego poznamy bohaterów, którzy wymykają się społecznym konwenansom i poszerzają granice konstruowania postaci operowych.

Gościem specjalnym będzie Michał Sławecki, kontratenor występujący m.in. na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu i Opery na Zamku w Szczecinie. W jego wykonaniu usłyszymy arie m.in. z „Ronalda” Georga Friedricha Haendla i „Zemsty nietoperza” Johana Straussa syna. Akompaniuje Monika Kolasińska.


Michał Sławecki – śpiew
Monika Kolasińska – akompaniament
Szymon Waćkowski – prowadzenie cyklu

21 maja 2019, godz. 19:30
Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112, Warszawa

WSTĘP WOLNY


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--