Jan Cybis. Malarstwo.

13.04 - 05.05
1 września 1951 roku na fali represji, które w okresie socrealizmu dotknęły środowisko polskich artystów, został usunięty ze stanowiska profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wybitny malarz, uważany za jednego z głównych przedstawicieli nurtu kolorystycznego w malarstwie polskim, Jan Cybis. Przez pięć kolejnych lat artysta nie uczestniczył w wystawach, muzea wstrzymały zakupy jego prac.*
Represje nie odniosły żadnego skutku. Jeszcze za życia Jego twórczość zaliczona została do najważniejszych osiągnięć polskiego malarstwa XX wieku.
Potwierdzeniem szczególnego miejsca w powojennej historii polskiej sztuki było ustanowienie w 1973 roku przez OW ZPAP corocznej nagrody im. Jana Cybisa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.
Bieżąca wystawa w naszej galerii przypomina twórczość Tego znakomitego malarza.
*Teresa Sowińska,Kendarium życia i twórczości Jana Cybisa, w:Jan Cybis. 1897–1972, katalog wystawy, red. Teresa Sowińska, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997, s. 366.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
malarstwo polskie obrazy Sztukaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--