Polskie Radio zaprasza 25 stycznia br. do Studia Lutosławskiego na koncert z cyklu „To, co najpiękniejsze…” – Zima.
W pierwszej części koncertu zatytułowanej „Jazz zaskakujący” wystąpi Filip Wojciechowski Trio w składzie: Filip Wojciechowski – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja oraz gościnnie Gary Guthman – trąbka.
W części drugiej Filip Wojciechowski (fortepian) oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy wykonają Koncert fortepianowy F-dur Georga Gershwina.

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof.Bronisławy Kawalla .Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im.Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im.F.Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum.
Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im.F.Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia, wytworni płytowych, m.in japońskiej „Denon” oraz muzyki filmowej autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza do takich filmów jak „W ciemnosci” , Miasto 44 oraz „ Gorejący Krzew”.
Artysta jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Pianista występował również ze Zbigniewem Namysłowskim, Garym Guthmanem, Richardem Galliano oraz Krzesimirem Dębskim. W roku 2000 powstało „Filip Wojciechowski Trio”, które - obok lidera - tworzą: Paweł Pańta i Cezary Konrad. Trio dokonało nagrania wielu płyt, m.in dla polskiej wytwórni Dux ”Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce. Z okazji obchodów roku chopinowskiego ukazała się w Polskim Radiu kolejna płyta Filip Wojciechowski Trio pt. ”Chopin”, zawierająca jazzowe transkrypcje utworów Chopina w aranżacjach lidera .Polskie Radio SA. i Licomp Empik Multimedia wydało również autorską płytę Filip Wojciechowski „Moments”, na której obok tria wystąpili: Gary Guthman, Marcin Kajper, Oskar Wojciechowski oraz gościnnie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmolowicza trio dokonało nagrania dwóch płyt pod tytułem „Inny Chopin” oraz płyty „Impresje na orkiestrę i kwartet jazzowy z udziałem Henryka Miśkiewicza.

Gary Guthman - Amerykanin urodzony w Portland w stanie Oregon, studiował kompozycję i aranżację na Portland State University. Prowadził klasy trąbki i big bandu na kanadyjskich uczelniach m.in: University of British Columbia, University of Alberta, Red Deer College, Alberta College i Grant MacEwan Community College.
W latach 1995-2014 Guthman koncertował i tworzył setki kompozycji i aranżacji dla wielu najlepszych orkiestr i filharmonii w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in: The Toronto Symphony, National Arts Centre Orchestra, Winnipeg Symphony, Vancouver Symphony, Edmonton Symphony, Memphis Symphony, Calgary Philharmonic, Portland Symphony, Austin Symphony i New York Pops Orchestra (Carnegie Hall). Występował i współpracował w kilkudziesięciu renomowanych big-bandach, takich dyrygentów jak Stan Kenton, Louis Bellson, The Dorsey Brothers, Clark Terry i Doc Severinson. Od początku lat 80. wielokrotnie koncertował z takimi artystami jak m.in: Bee Gees. Tom Jones, Paul Anka, Dionne Warwick, Aretha Franklin, Johnny Mathis, Englebert Humperdink, Jack Jones, Paul Williams, Lou Rawls, Connie Stevens, Sergio Mendez, Burt Bacharach, Mitch Miller, Peter Nero, Tony Bennett, Roger Whitaker, Michel Legrand, Anne Murray, i Neil Sedaka i Michael Buble.
Był także dyrektorem muzycznym i głównym solistą w wielokrotnie nagradzanym hicie teatralnym „Forever Swing", który pokazywany był w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przez blisko trzy lata (1999-2002).
Po przeprowadzce Guthmana do Polski ukazała się w 2011 roku nakładem Polskiego Radia płyta z autorskimi kompozycjami artysty, zatytułowana „Solar Eclipse”. W 2013 roku Gary Guthman wraz ze współtwórcą Domanem Nowakowskim napisał dla teatru muzycznego musical „List Z Warszawy”(Letter From Warsaw). W 2016 r. Polskie Radio wydało płytę Guthmana z kompozycjami stworzonymi specjalnie dla Sashy Strunin pod tytułem „Woman In Black", a w 2018 roku odbyła się premiera utworu „Concerto Romantico na harfę i orkiestrę symfoniczną " napisanego specjalnie dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej.

Koncert pod patronatem Rady Mediów Narodowych.
Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl


comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--