Zapraszamy 14.01 do Galerii 21 gramów, na wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Rucińskiej.

“Części pierwsze” wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej

Magda Rucińska
Rysowniczka, malarka, autorka tekstów o sztuce, komiksie i ilustracji. Publikowała m. in. w „Lampie”, "Zwykłym Życiu", „Fabulariach”, "Zeszytach Komiksowych", „F5”. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych m. in. w Galerii Wspólnej i Galerii Wieży Ciśnień w Bydgoszczy, Galerii Komiksu Cheap East (CK Zamek) w Poznaniu, Galerii Miejskiej w Inowrocławiu oraz uczestnictwo w zbiorowych pokazach w BWA Bydgoszcz, MBWA Leszno, Galerii Bielskiej BWA, Galerii „Pod Atlantami” w Wałbrzychu czy Muzeum Schloss Herzberg am Harz w Niemczech. Była stypendystką MKiDN (2009/2010) i Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016). Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych UTP w Bydgoszczy jako asystent w I Pracowni Artystycznej. W 2018 roku we współpracy z Danielem Chmielewskim stworzyła książkę ilustrowaną dla dzieci pt. „Miasto Złotej” (wyd. Tadam).


“Części pierwsze” to tytuł najnowszej wystawy Magdaleny Rucińskiej, na której zaprezentuje dorobek z ostatnich kilku lat, jak również prace zupełnie nowe, nigdzie wcześniej nie pokazywane.

Jej malarstwo jest bardzo niepokojące, tajemnicze, miejscami surrealistyczne. Pełne drobnych elementów, metafor, niedopowiedzeń i fantasmagorii, które przywodzą na myśl odległe zakamarki pamięci i strzępki wspomnień.
Pozornie wszystkie te elementy są ze sobą niepowiązane, oderwane od kontekstu, ale w rzeczywistości tworzą jedną, spójną całość. A Magdalena Rucińska prowadzi coś w rodzaju wizualnej gry z odbiorcą, polegającej na odgadywaniu znaczeń i relacji między nimi, a jedynym kluczem do ich interpretacji są emocje.
Malarstwo Magdy, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo osobiste, nie jest rodzajem spowiedzi, raczej poszukiwaniem uniwersalnych prawd o rodzinie, przeszłości, obawach i tęsknotach.

Kurator wystawy: Magdalena Pankiewicz

Wystawa potrwa do 12.02


comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--