Do tej pory dzieła sztuki w ramach finału WOŚP wystawiane były na licytację za pośrednictwem platform online. Nigdy też w ramach tego wydarzenia pod młotek nie trafiły prace o takiej wartości. Pieniądze z aukcji zostaną w całości przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitali dziecięcych. Dom Aukcyjny zrezygnował z prowizji. Licytację poprowadzi najbardziej znany aukcjoner w Polsce – Juliusz Windorbski.

Cena wyjściowa każdej z prac to zaledwie 1 tys. złotych. Organizatorom zależy, aby w wydarzeniu mogło wziąć udział jak najwięcej osób. Prawdziwą sensacją będzie obraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa, Józefa Brandta. Wartość pochodzącego sprzed ponad 100 lat dzieła „Jarmark w Bałcie na Podolu”, szacuje się na co najmniej 1 milion złotych. To pierwszy taki przypadek, kiedy licytacja pracy tej klasy rozpocznie się od tysiąc razy niższej ceny wywoławczej. Brandt jest dziś jednym z najdrożej sprzedających się artystów na polskim rynku sztuki. Jego „Powrót z targu” został sprzedany w czerwcu tego roku za blisko 1,5 miliona złotych. Z kolei potomek słynnego rodu, Jerzy Kossak, to ulubieniec miłośników malarstwa batalistycznego. Na aukcji wystawiona zostanie jego praca „Szarża szwoleżerów w Somosierze” z 1946 roku. W katalogu znalazły się także dwa obrazy zmarłego w październiku tego roku Edwarda Dwurnika – jednego z najbardziej cenionych artystów polskiej sztuki współczesnej. Pod młotek trafi m.in. praca „Wiedeń. Idealne miasto” pochodząca z najsłynniejszego cyklu malarskiego artysty „Błękitne miasta”.

– Jeśli tylko możemy pomagać, będziemy to robić. To pierwsza w historii Polski aukcja charytatywna na tak dużą skalę. W ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać 950 mln złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. To bezprecedensowa na skalę światową inicjatywa i czujemy się wyróżnieni, że możemy wziąć w niej udział – podkreśla prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum, Juliusz Windorbski. Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku, dodaje – mBank gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy po raz drugi. Na 27. Finał postanowiliśmy przekazać na licytację ponad 40 pozycji z gromadzonej przez lata kolekcji dzieł sztuki. Wśród nich obraz Józefa Brandta o wysokiej wartości rynkowej. Mamy nadzieję, że charytatywna licytacja spełni co najmniej dwa cele: uraduje nabywców oraz pozwoli zebrać dużą sumę na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia o godz. 18.30 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A.
Wystawa obiektów: 7-13 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
aukcja charytatywna kultura licytacja WOŚPredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--