Polska Orkiestra Radiowa i Program 2 Polskiego Radia zapraszają 30 września br. o godz. 18 do Studia Lutosławskiego na koncert symfoniczny w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza (skrzypce) i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
W programie: Jerzy MAKSYMIUK – Muzyka na uroczystość, Polonez, Walc różany, Max BRUCH – Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26, Manuel de FALLA Suita nr 2 z baletu Trójgraniasty kapelusz (El sombrero de tres picos), G. 59.

Krzysztof Jakowicz - światowej sławy skrzypek, kameralista i pedagog. Studiował wiolinistykę u Tadeusza Wrońskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Studia kontynuował w Indiana University w Bloomington w USA. Występował na prestiżowych festiwalach muzycznych, wielokrotnie koncertował w Europie, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu. Grał m. in. z English Chamber Orchestra, Filharmonią Izraelską, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra, Sinfonią Varsovia, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, ORTF z Wiednia, WDR z Kolonii, Orchestra National de France. Otrzymał liczne nagrody państwowe i muzyczne, w tym francuską Diapason d’Or, Fryderyka ’96 oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Jerzy Maksymiuk - urodził się w Grodnie. Jego studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki, kompozycji i dyrygentury.
W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.
W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem(m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował także w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.
Nagrał ok.100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. Jerzy Maksymiuk jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Brał udział m.in.: w „Warszawskiej Jesieni” (dwie nagrody „Orfeusza”), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów.
Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Z tych dawnych kompozycji sam najbardziej ceni „Expront”(1980), z muzyki filmowej – tę napisaną do „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa.
W ostatnich latach, w których dużo komponuje, powstały m.in. następujące utwory: ”A lonely Star over Be’er – Sheva” – utwór na kwintet, „Vivaldi w Bostonie” na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy(2010) , „Liście gdzieniegdzie spadające” na orkiestrę kameralną z fortepianem, „Lament serca, Kielcom in memoriam” na orkiestrę, klarnet i sopran. Muzyka napisana do niemego filmu „Mania” z Polą Negri wykonywana była w 2012 roku na żywo wraz z prezentacją filmu w Londynie, Madrycie, Paryżu, Kijowie, Berlinie i w Warszawie.
Jerzy Maksymiuk został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Gloria Artis”. Polskie Radio uhonorowało go Diamentową Batutą.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.


comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--