Polskie Radio SA i Instytut Cervantesa zapraszają 19 czerwca br. o godz. 19 do Studia Lutosławskiego na koncert hiszpańskiego gitarzysty Totiego Solera.
W programie m.in. utwory: Tema, Pasterz, Wieczna Młodość, Bezgwiezdna Noc, Krzyk, Wszystkie Sny Świata, Sardana Flamenca, Winnica Laia.
Koncert Totiego Solera to niepowtarzalna możliwość spojrzenia na pięćdziesiąt lat twórczości hiszpańskiego gitarzysty, tak współczesnego i uniwersalnego, a zarazem tak bardzo śródziemnomorskiego w wyrazie. Podczas występu, artysta zaprezentuje właściwy sobie styl z charakterystyczną fuzją technik gitarowych oraz gatunków muzycznych - od muzyki klasycznej przez jazz, flamenco, po brzmienia południowoamerykańskie, czy też orientalne...
Warszawski występ artysty to porywająca podróż przez wysmakowany świat gitary i śpiewu, zawarty w najlepszych tematach Totiego Solera, który podczas swojej wieloletniej kariery kompnował, grał i służył jako głos licznym poetom.

Toti Soler - urodził się w 1949 roku w Vilassar de Dalt (Barcelona), w 1965 rozpoczął naukę na wyższej uczelni muzycznej, Conservatorio Superior de Música de Barcelona, które od 1969 kontynuował w londyńskim Spanish Guitar Centre. To klasyczne wykształcenie, choć artysta nie poprzestanie na nim, będzie już zawsze zauważalne w jego twórczości. W połowie lat 60. wraz ruchem popowo-folkowym, nazwisko Totiego Solera pojawia się w świadomości szerszej publiczności, a w miarę rozwoju rocka i psychodelii, staje się ono jednym z wielkich nazwisk gitary elektrycznej rocka iberyjskiego. Urzeczony kunsztem najczystszego w formie cygańskiego flamenco, artysta udaje się w 1972 roku do Andaluzji, gdzie uczy się u Diego del Gastor - legendarnego gitarzysty flamenco. Wówczas staje się jednym z pierwszych muzyków w kraju, praktykujących bez przerwy ̶ i z absolutną trafnością ̶ gatunek fushion, czego owocem będzie olbrzymi dorobek artystyczny. Podczas swojej - trwającej już ponad 50 lat - kariery Toti Soler wydał 35 płyt, na których łączył nowoczesność z tradycją. Jego muzyka czasami przywołuje Bacha, a kiedy indziej brzmi jazzowo, czy też sięga do andaluzyjskich korzeni flamenco. Uznanie artysty na scenie międzynarodowej potwierdzają występy z muzykami takimi jak Leó Ferré, czy Taj Mahal.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem


comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--