17 listopad 2017, piątek
godz. 09:30
Bilety: bezpłatnie i anonimowo
W dniach 17-24 listopada odbędzie się piąta edycja Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV. To doskonała okazja by bezpłatnie i anonimowo wykonać badanie w kierunku HIV oraz HCV.

Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie będzie w tych dniach otwarty dłużej, a liczba doradców zostanie zwiększona. Wszystko po to, by zachęcić jak największą liczbę osób zrobienia testu.

Godziny pracy PKD podczas Europejskiego Tygodnia Testowania:

17.11 (piątek): 9.30 - 19.30
(wynik możliwy tego samego dnia, przy zleceniu badania do godz. 12.30)
18.11 (sobota): 10.00 - 16:00
20-23.11 (pon-czw): 14:30 - 19:30
24.11 (piątek): 9.30 - 19.30
(wynik możliwy tego samego dnia, przy zleceniu badania do godz. 12.30)

Żeby wykonać badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia, ani dowodu osobistego, nie trzeba też być na czczo. Istotną rzeczą jest natomiast moment, w którym wykonujemy badanie. Zakażenie można stwierdzić już po 14 dniach od ryzykownej sytuacji, jednak aby w pełni je wykluczyć musi upłynąć 12 tygodni. Jedynie badanie wykonane po tzw. oknie serologicznym daje nam pewność.

Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98%-99% chorych. Obecnie stosowane leki, bezpośrednio działające na wirusy, są nie tylko znacznie skuteczniejsze, niż stosowana wcześniej terapia interferonowa, ale też nie mają tylu działań niepożądanych, terapia jest krótsza i lepiej tolerowalna przez pacjentów. Tutaj też obowiązuje zasada: im wcześniej wykryjemy tym lepiej.


Szczegółowe informacje o samym badaniu na HIV znajdują się pod adresem: www.skaids.org/test-na-hiv

Projekt współfinansowane jest ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Urzędu m.st. Warszawy.


comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--