"Na bujne bory, na bujne lasy..."
Fundacja Metamorfozy i Urząd Dzielnicy Targówek
zapraszają na Rodzinny weekend z muzyką kurpiowską.
W programie: tradycyjne zabawy kurpiowkie dla dzieci oraz warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego dla młodzieży i dorosłych.
Finałem warsztatów będzie koncert, podczas którego uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość wystąpienia wraz z mistrzyniami z kurpiowskiego zespołu śpiewaczego "BANDYSIONKI":
https://www.facebook.com/events/349970995445041

Szczegółowy program warsztatów.
Sobota 14/10/2017
- 11:00- 12:30 tradycyjne zabawy kurpiowskie dla dzieci z muzyką na żywo - Patrycja Kuczyńska i Paula Kinaszewska
- 13:00- 14:30 taniec kurpiowski dla początkujących - młodzież i dorośli - prowadzenie Patrycja Kuczyńska. Do tańca zagra kapela Pauli Kinaszewskij i Tomasz Mielnicki
- 15:30 - 17:00 harmonia pedałowa -spotkanie w formule audycji muzycznej z Tomaszem Mielnickim
Niedziela 15/10/2017
- 12:00 - 13:00 śpiew naturalny dla młodzieży i dorosłych - prowadzenie Olga Stopińska
- 13:00 - 16:30 śpiew kurpiowski z zespołem śpiewaczym BANDYSIONKI, moderacja - Olga Stopińska (przerwa obadowa 14:30-15:30)
-16:30 - 17:00 próba generalna dla uczestników warsztatów chcących wziąć udział w koncercie finałowym

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.
Informacje i zapisy:
Grażyna, tel.: 608 096 237
e-mail: fundacja.metamorfozy@gmail.com

BANDYSIONKI, to jeden z najbardziej uznanych kurpiowskich zespołów śpiewaczych.
Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany m. in "Złotą Basztą" na Festiwalu Kapel w Kazimierzu oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga. Obecnie tworzą go: Antonina Deptuła (1940), Marianna Kuta (1939), Maria Piórkowska (1935) i Bronisława Świder (1933).
W repertuarze zespołu, znajdują się praktykowane w dawnej, surowej manierze wykonawczej: pieśni leśne, polne, taneczne (trampane), obrzędowe i religijne. Pieśni te, przekazywane niegdyś w sposób naturalny z pokolenia na pokolenie, towarzyszą bandysiańskim śpiewaczkom od najmłodszych lat.
Oprócz działalności koncertowej, Śpiewaczki z Bandyś, są przede wszystkim prawdziwymi mistrzyniami - nauczycielkami młodszego pokolenia śpiewaków. Ich wkład w kulturę i zachowanie tradycji muzycznej regionu jest nieoceniony.


Patrycja Kuczyńska (warsztaty dla dzieci / taniec tradycyjny)
Pochodzi z Kurpi Zielonych. Swoją przygodę z tańcem zaczęła jako dziecko w swoim "Rodzinnym Domu Tańca" na Kurpiach, poprzez zespół regionalny, dyplom instruktora tańca ludowego, żeby odnaleźć się w środowisku warszawskiego stowarzyszenia Dom Tańca, którego jest członkinią. Pasjonatka tańca, szczególnie polskiego tańca tradycyjnego. Jej misją jest dzielenie się bogactwem polskiej kultury ludowej, co realizuje jako instruktor tańca na warsztatach w Polsce i za granicą. Z wykształcenia i zamiłowania etnograf.


Paula Kinaszewska (warszty dla dzieci / oprawa muzyczna wartsztów tańca tradycyjnego)
Skrzypaczka specjalizująca się w repertuarze tradycyjnym Radomszczyzny, Opoczyńskiego, Kurpi, a także śpiewaczka i dyplomowana aktorka. Założycielka, śpiewaczka i muzyk w zespołach Trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska, Maryna C. czy Kapeli Pauli Kinaszewskiej. Uczy się repertuaru jeżdżąc do mistrzów na wieś, są nimi Tadeusz Jedynak, Piotr Gaca, Maria Siwiec. Dawniej związana z Teatrami Narodowym, Dramatycznym, Studio, Wybrzeże.
Prowadzi zespoł dziecięcy Wesołe Mazurki z Pragi. Stypendystka MKiDN w Dziedzinie Twórczość Ludowa, zdobywczyni nagród teatralnych i muzycznych.


Tomasz Mielnicki (harmonia pedałowa)
Kurp z Ostrołęki. Kontynuuje tradycję rodzinną - gra na harmonii pedałowej wykonanej przez dziadka , który był znanym muzykantem i jednocześnie wytwórcą harmonii. W dzieciństwie należał do kurpiowskiego zespołu tańca ludowego „Ostrołęka”, któremu dziadek przygrywał. Od kilku lat zaangażowany na nowo w propagowanie kultury kurpiowskiej, przede wszystkim przez odkrywanie i przywracanie tradycyjnej muzyki kurpiowskiej w formule „in crudo”, grą na potańcówkach, warsztatach i imprezach, w szczególności rodzinnych. Gry na harmonii nauczył się samemu, ze słuchu, poznając melodie przekazywane sposobem tradycyjnym od lokalnych śpiewaków i muzykantów, m.in. Jana Kani i Bandysianek, a także czerpiąc ze źródeł pisanych ks. Skierkowskiego i Oskara Kolberga. Członek Związku Kurpiów.


Olga Stopińska (śpiew naturalny, moderacja warsztatów śpiewu kurpiowskiego, głos zespołu BURÓNKA)
Śpiewaczka, z wykształcenia wokalistka (wydz. muzyki estradowej, specjalizacja - jazz) i muzykoterapeutka.
Miłośniczka kultury kurpiowskiej, współtwórczyni zespołu Burónka wykonującego autorskie interpretacje tradycyjnych pieśni kurpiowskich. Od lat praktykuje tradycyjny śpiew kurpiowski in crudo. Jej mistrzynią jest Bronisława Świder.
Jako wokalistka sesyjna, wspierała wielu uznanych artystów. Jako solistka, współpracowała m.in z Teatrem Narodowym i Teatrem Muzycznym Roma.
Wykłada Emisję w Śpiewie Ludowym na Uniwersytecie Humanistyczno Społecznego SWPS w Warszawie. W praktyce muzykoterapeutycznej specjalizuje się w meloterapii.


Marta Tarnowska (moderacja warsztatów śpiewu kurpiowskiego)
Socjolożka, animatorka, badaczka, tłumaczka. Lubi śpiewać, tańczyć i rozmawiać ze starszymi osobami o tym, "jak to kiedyś było". Absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, obroniła dyplom w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych. Związana ze Stowarzyszeniem Trójwiejska i Akademią Kolberga.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
muzyka śpiew taniec warsztatyredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--