Wiele ograniczeń tkwi wyłącznie w naszej głowie. „Nie wolno”, „nie wypada”, „nie rób”, „nie dotykaj” słyszymy od najmłodszych lat. W książce Zrób to kochanie Katarzyna Miller namawia do zrobienia różnych rzeczy. Może nieco na przekór zakazom i zaleceniom, jakie nam dawano. Pewnie każdy zauważył, jak łatwo jest wiedzieć, co warto zrobić, i wyobrażać sobie, co się stanie, kiedy już to robimy, a jak trudno zrobić to naprawdę. A to właśnie działanie zmienia nas i świat.

W książce Zrób to kochanie przebija się nadrzędna myśl – boimy się życia i wyjścia z tzw. strefy komfortu. Czy zastanawiamy się, co tak naprawdę znaczy żyć? Często planujemy nasze życie, gdyż wiemy, że bez tych planów i określonych celów byłoby ono po prostu nudne. I nic w tym nie byłoby złego, bo w końcu warto wiedzieć, w jakim kierunku pragnie się zmierzać. Dobrze jest się zmierzyć z tymi myślami, jednak istnieje ryzyko popadnięcia w pewną pułapkę. Pułapkę w swojej własnej głowie. Jednym z dobrych przykładów takiego schematu jest planowanie wakacji. Czasami planowanie wakacji zajmuje nam niemalże cały rok, kiedy jednak przychodzi wreszcie upragniony urlop i mamy poczuć radość, nie cieszy nas tak bardzo jak byśmy tego oczekiwali. Okazuje się, że pozostawienie w życiu przestrzeni na spontaniczność zapewnia bodziec, dzięki którego czujemy, że naprawdę żyjemy.

Często czekamy na życie. Przykłady takiego działania? Otóż: czytamy takie książki, które nam się nie podobają, jesteśmy w związkach, w których wcale nie jest dobrze, narzekamy na swoją pracę, ale nie próbujemy szukać innej. Potrafimy tak tkwić latami i być nieszczęśliwi. Czasami nawet nie dajemy sobie przestrzeni na zastanowienie się nad tym, co moglibyśmy w swoim życiu zmienić. Otóż zmiany nie dokonają się same, bez naszego udziału, ani nie nastąpią z dnia na dzień, ani też z minuty na minutę. Nie od razu znajdziemy pomysł na nowe życie, pracę czy nowego partnera. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że zaczniemy coś z naszym życiem robić. Największą satysfakcję dochodzenia do celu daje sama droga, a im bardziej ciężka i zawiła, tym większa radość czeka u jej finiszu. Zadajmy sobie zatem podstawowe pytania. Odpowiedzmy na nie. I zaplanujmy swoje życie. Bo jego stery są naprawdę w naszych rękach.

Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Miller podczas Literackiego Pikniku nad Wisłą, który będzie świetną okazją dla warszawiaków do obcowania z książką w najatrakcyjniejszej rekreacyjnej przestrzeni miasta.
16 września 2017, godz. 14:00
Bulwary Wiślane, Warszawa
https://www.facebook.com/events/158581548029769


comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--