KULTURALNIE.WAW.PL MA DLA WAS PODWÓJNE ZAPROSZENIA

Fe FEST 10 - Kino zaangażowane społecznie w kinie KULTURA

W dniach 20 – 23 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Stowarzyszenie Filmowców Polskich zapraszają do kina Kultura na festiwal FE FEST 10.


W sobotę, 20 listopada, w pierwszym otwartym dla publiczności dniu przeglądu - odbędzie się pokaz rumuńskiego filmu „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę” Florina Serbana. To film o młodości, miłości i desperacji. W filmie zagrali między innymi pensjonariusze jednego z rumuńskich domów poprawczych, którym z tej okazji zezwolono na udział w kursach aktorskich.

Wyświetlany jako drugi „My Queen Karo” to holendersko-belgijska koprodukcja w reżyserii Dorothei van der Berghe. Malownicza opowieść o dojrzewaniu dziesięcioletniej dziewczynki w hippisowskiej komunie w latach siedemdziesiątych, która stanowi pretekst do rozmowy o lojalności, uczuciach i przemijaniu.

Pierwszy dzień przeglądu zakończy francuska komedia „Louise-Michel” reżyserskiego duetu: Benoit Delepine i Gustave Kerevern. Film ten opowiada o robotnicach, które chcą zabić dyrektora fabryki. W tym celu poszukują płatnego mordercy. Film zdobył główną nagrodę na festiwalu Sundance w kategorii „Kino Światowe”.

Drugi dzień festiwalu - niedziela 21 listopada - rozpocznie francuski film „Strefa zaginionych” w reżyserii Caroline Strubbe. Film o ludziach znudzonych i zagubionych w meandrach życia. Obraz otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz w sekcji „Directors Fortnight” Festiwalu Filmowego w Cannes.

Po „Strefie zaginionych” zaprezentowany zostanie chorwacki dramat wojenny „Czarni” Gorana Devića i Zvonimira Jurića. Film opowiada o ostatniej akcji, przeprowadzonej w 1991 roku, przez oddział do zadań specjalnych, która okazuje się zadaniem trudniejszym, niż ktokolwiek przypuszczał.

Wieczór zakończy obsypany nagrodami Hiszpańskiej Akademii Filmowej obraz Daniela Monzon „Cela 211” – mocny i intensywny dramat strażnika więziennego, który musiał udawać więźnia aby przeżyć.

Trzeci dzień przeglądu – poniedziałek, 22 listopada – to  dwa filmy rozgrywające się w różnych epokach.  Najpierw „To już lato” (reż. Martijn Maria Smith) – portret rozpadu więzi rodzinnych w klimacie filmów Braci Dardenne. Bezrobotny ojciec, młoda córka wychowująca samotnie dziecko i zbuntowany nastolatek - mieszkają razem, lecz czują się przeraźliwie samotni.

„Valhalla Rising” Nicolasa Winding Refn to film, którego akcja rozgrywa się w  pierwszej dekadzie n.e. Mroczny obraz, w którym jednooki wojownik ARE ucieka z więzienia i walczy z wikingami.

W ostatnim dniu FE Fest 10, we wtorek 23 listopada, obejrzymy „Dzień, w którym Bóg odszedł” w reżyserii Philippe van Leeuw – przejmujący dramat kobiety z czasu rwandyjskiego ludobójstwa z 1994 roku.

 

Festiwal zakończy się pokazem „Boiska bezdomnych” Kasi Adamik, opowieści o sile, która płynie z przyjaźni i pasji. Obraz ten zdobył m.in. nagrodę „Złote Zęby” na Festiwalu Filmów Polskich w Chicago oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wybór tematyki przeglądu jest związany z hasłem Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010 ustanowionego wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską.

Organizatorzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, stopklatka.pl, Radio PIN, Golden Line, KINO.

 

Bilety na wszystkie pokazy Festiwalu w cenie 10 złotych do nabycia w kasach kina od 12 listopada 2010


Zapraszamy do Kina Kultura!

ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
Rezerwacje: (22) 826 33 35

www.kinokultura.pl

 

Program Festiwalu Filmoteki Europejskiej FE FEST ‘10

19 listopada, piątek – pokaz zamknięty na zaproszenia
20.00 BOISKO BEZDOMNYCH / THE OFFSIDERS, REŻ. KASIA ADAMIK, POLSKA 2008, 119’

20 listopada, sobota
16:00 JAK CHCĘ GWIZDAĆ, TO GWIŻDŻĘ / EU CAND VREAU SA FLUIER, FLUIER / IF I WANT TO WHISTLE, I WHISTLE, REŻ. FLORIN SERBAN, RUMUNIA 2010, 94’

18.00 MY QUEEN KARO, REŻ. DOROTHEE VAN DER BERGHE, HOLANDIA / BELGIA 2009, 101’

20.30 LOUISE – MICHEL, REŻ. BENOIT DELEPINE, GUSTAVE KERVERN, FRANCJA 2008, 90’

21 listopada, niedziela
16:00 STREFA ZAGINIONYCH / LOST PERSONS AREA, REŻ. CAROLINE STRUBBE, BELGIA / HOLANDIA / WĘGRY / NIEMCY / FRANCJA 2009, 109’

18.00 CZARNI / CRNCI / THE BLACKS, REŻ. ZVONIMIR JURIC I GORAN DEVIC, CHORWACJA 2009, 75’

20.30 CELA 211 / CELDA 211 / CELL 211, REŻ. DANIEL MONZÓN, HISZPANIA 2009, 133’

22 listopada, poniedziałek
18.00 TO JUŻ LATO / C'EST DEJA L'ÉTÈ / IT'S ALREADY SUMMER, REŻ. MARTIJN MARIA SMITH, BELGIA/HOLANDIA 2010, 84’

20.30 VALHALLA RISING, REŻ. NICOLAS WINDING REFN, WLK. BRYTANIA / DANIA 2009, 100’

23 listopada, wtorek
18.00 DZIEŃ, W KTÓRYM BÓG ODSZEDŁ / LE JOUR OÙ DIEU EST PARTI EN VOYAGE / THE DAY WHEN GOD WALKED AWAY, REŻ. PHILIPPE VAN LEEUW, FRANCJA 2009, 100’

20.30 BOISKO BEZDOMNYCH / THE OFFSIDERS, REŻ. KASIA ADAMIK, POLSKA 2008, 119’

 

 Wybierają się:


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--