"Lipiec" w Teatrze Na Woli

14 Grudzień godz. 19:00
14 grudzień 2010, wtorek
godz. 19:00
Bilety: bilet normalny 60-50 zł/ ulgowy 50-40 zł/ grupowy 30 zł
„LIPIEC” Iwana Wyrypajewa w reżyserii autora

w TEATRZE NA WOLI

 

Iwan Wyrypajew, jeden z najważniejszych rosyjskich dramaturgów (m.in. „Tlen”, „Księga Rodzaju 2”) i reżyserów (filmy „Euforia” i „Tlen”) pracuje w Warszawie. W Teatrze Na Woli realizuje własny tekst „Lipiec”, który polska publiczność usłyszy po raz pierwszy. Wcześniej zrealizowany był m.in. w Rosji (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Nowaja Drama”) i w Niemczech (Nagroda dla najlepszego dramaturga).

Krytycy pisali o „Lipcu”, że to jeden z najważniejszych tekstów rosyjskich początku XXI wieku, samego Wyrypajewa określając mianem współczesnego Dostojewskiego.

„Lipiec” to spektakl dramatyczny, w którym aktorka Karolina Gruszka, grająca wcześniej główną rolę w filmie Wyrypajewa „Tlen”, mierzy się z przerażającym, a jednak nie przestającym uwodzić poetyckim i metaforycznym tekstem. Granica pomiędzy okrucieństwem a pięknem jest omal niewidoczna.

Swoim spektaklem Iwan Wyrypajew chce wskazać widzowi światło, jakie bije nawet z najtragiczniejszych historii. Idąc za filozofią prawosławia, a zwłaszcza za myślą ojca Pawła Floreńskiego, rozstrzelanego przez NKWD, autora głośnej książki „Ikonostas” Iwan Wyrypajew prowadzi bohatera sztuki tak, by odnalazł dom Boga „za czarnym lasem, a nie za piękną łąką”. Bohater „Lipca” jest jak zagubiona dusza, która odnajduje samą siebie i znajduje w sobie więcej, niż samą siebie.  Z piekła wznosi się do świata aniołów. Nie jest bez znaczenia, że Wyrypajew zaczął pisać tekst „Lipca” tuż po zakończeniu pracy nad filmem „Euforia”.

Występuje: Karolina Gruszka  

Szczecin. Grand Prix Kontrapunktu dla "Lipca"

Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na XLV Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.

Nagroda miesięcznika "Teatr"

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie sezonu 2009/2010 przyznano m.in. Karolinie Gruszce. Aktorka została doceniona za rolę w "Lipcu" w reż. Iwana Wyrypajewa.

Najbliższe spektakle: 14-15 grudnia 2010r. godz.19.00     

Spektakl trwa: 1 godzinę 30 minut                                         

 

 

ZAPRASZAMY!

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22
01-211 Warszawa
 tel. +48 (22) 632 24 78

mail: bilety@teatrnawoli.pl

www.teatrnawoli.plcomments powered by Disqus

Podobne wydarzenia:

Semestralne Warsztaty Aktorskieredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--