BÓG 8 DNIA

18 Listopad godz. 20:00
Przedstawienie „Bóg 8 Dnia” jest inspirowane życiem i twórczością belgijskiego malarza surrealisty Rene Magritte'a.
Na świat widoczny na płótnach największy wpływ miała samobójcza śmierć matki artysty oraz jego nietypowe bezdzietne małżeństwo, gdzie miłość właściwa rodzicom została przelana na psa Lou. Postaciami pojawiającymi się w całym okresie twórczości Magritte'a są fantomy, kobiety o skamieniałych lub owiniętych płótnami twarzach.

Kim jest Bóg 8 Dnia? Ideałem odchodzącego zła, czy nadzieją na to, co nie nadejdzie. Dlaczego tylko 7 dni. Dlaczego nie osiem. Bóg – mężczyzna, Bóg – potęga, Bóg – strach, ósmego – niewiadoma. Zagadka, na którą nie znam odpowiedzi. On patrzy i podgląda, dziwi się kobietom. Widzi je piękne, wydaje się, że rozumie ich świat, ich potrzeby. Jest skrupulatny w widzeniu i w zaspokajaniu ich potrzeb. One są szczęśliwe u jego boku. Ufają mu z naiwnością dziecka. Wiedzą, że należą do niego. Wiedzą, że są ideałem, bez względu na to kim są: kobietą, pól rybą, pół kamieniem, pół mężczyzną, kobietą bez ust, bez twarzy, bez tożsamości, małą dziewczynką zjadającą ptaka, kobietą, której usta zamknął motyl, kobietą, która pragnie dziecka i w zamian ma psa, czy też kobietą, która ucieka wciąż przed życiem patrząc na rwącą rzekę.
Czy Bóg 8 Dnia jest marzycielem, przechadzającym się po krainie nocy i dnia, gdzie światło zmienia swoje znaczenie. W dzień świeci księżyc, w nocy zapala się słońce. Czy też Bóg 8 Dnia zagląda w każde okno – okno życia i namacalnej rzeczywistości, którą można zmierzyć i przemierzyć do ostatniego pyknięcia fajki.
Bóg – spada na ziemię gęstym deszczem w melonikowatej postawie. Udaje, że go nie ma, a jest wszędzie.
Tylko smutno mi, bo ten Bóg nie jest szczęśliwy. On nawet nie wie, że jest Bogiem, nie wie, że nikt o nim nie wie i oni nie wiedzą, że go nawet nie ma. A gdyby wiedzieli, że jest? Może nie byłoby siedmiu dni…byłby tylko jeden, jeden-ósmy, pierwszy po siódmym, czyli ósmy. Czym jest liczba osiem? Osiem jest równowagą – pomiędzy dobrem a złem. Po stronie dobra jest mniej zła, a zło przeważa dobro. Osiem to płynna nieskończoność, która trwa w ciągłym ruchu.
Anna Piotrowska_inspiracje obrazy Rene Magritte / Warszawa, 1.10.2007, 01:24


koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska
kreacja i wykonanie_mufmi: Mirela Baciak, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Magdalena Charczuk, Anna Kaźmierowska, Olga Szypulska, Aleksandra Zdunek / Joanna Federowicz
muzyka: Aleksandra Gryka
konsultacja scenograficzna: Tatiana Rasała
charakteryzacja: Agnieszka Rudzińska
postaci: Matka Rene Magritte'a, Georgette – żona Rene Magritte'a, Lou – pies Georgette i Rene, Fantomy, Rene Magritte
produkcja: eferte_Fundacja Rozwoju Tańca w Warszawie, Klub DGW

przedstawienie zostało sfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa

projekt współfinansowany przez Biuro Kultury m. st. Warszawy

OGRANICZONA ILOŚĆ MIEJSC:
gwarancją wejścia na spektakl jest rezerwacja wejściówek
pod adresem: folwarkpraga@gmail.com

FOLWARK zaprasza!comments powered by Disqus

Podobne wydarzenia:

Semestralne Warsztaty Aktorskieredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--