Klasa/ Entre les murs, reż. Laurent Cantet
François jest nauczycielem w jednej z paryskich szkół. Do klasy, której jest wychowawcą, uczęszczają głównie dzieci imigrantów - z krajów afrykańskich, azjatyckich, Bliskiego Wschodu, a portret grupy uczniów odzwierciedla problemy społeczne i kulturowe współczesnej Francji, ukazując także dylematy wychowawcze, z jakimi muszą sobie radzić nauczyciele. Nawet jeśli pedagodzy lubią i szanują swoich uczniów, zachowują swoje zasady, a nie wszyscy podopieczni chcą je zaakceptować.
Film uhonorowany Złotą Palmą w Cannes w 2008 oraz nominowany do Oscara w 2009 roku jako najlepszy film nieanglojęzyczny.

400 batów/ Les quatre cent coups, reż. François Truffaut
Debiut fabularny François’a Truffauta to jeden z najbardziej znanych filmów francuskiej Nowej Fali. Jest to też pierwszy z pięciu filmów, w których występuje ten sam dorastający bohater – Antoine Doinel (Jean-Pierre Leaud), który mieszka na paryskim przedmieściu. Chłopiec, którym nie interesują się rodzice i ma problemy w szkole, marzy o ucieczce nad morze. W tym celu, wraz z przyjacielem kradnie maszynę do pisania, jednak kradzież zostaje szybko wykryta, a Antoine trafia do zakładu poprawczego.
Krytycy często dopatrywali się w filmie autobiograficznych wątków z życia reżysera.
Nominacja za najlepszy scenariusz do Oscara w 1960 i Złota Palma za najlepszą reżyserię w Cannes w 1959 roku.

Nasza klasa/ Klass, reż. Ilmar Raag
Opowieść o zatrważającej rzeczywistości szkoły publicznej autorstwa debiutującego scenarzysty i reżysera Ilmara Raaga.
Szesnastoletni Joosep (Pärt Uusberg) pada ofiarą swoich sadystycznych kolegów, których denerwuje jego cichy sposób bycia i introwertyczna natura. Jednym z jego prześladowców jest nowy w szkole, śmiały i przystojny Kaspar. Chłopak początkowo ulega presji nowego otoczenia, ale z czasem staje po stronie Joosepa i razem z nim musi stawić czoło klasowemu ostracyzmowi. Film Raaga opisując zależności władzy w zamkniętym kręgu osób, stanowi także mroczne studium jednostki poddanej przemocy i silnym, negatywnym emocjom.
Film nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2007 roku Specjalną Nagrodą Jury oraz nagrodą FIPRESCI. Był także estońskim kandydatem do Oscara.

Słoń/ Elephant, reż. Gus Van Sant
20 kwietnia 1999 roku do szkoły średniej w Columbine przyszło dwóch uczniów z zakupionymi przez Internet pistoletami maszynowymi i zamordowało piętnaście osób – nauczycieli i uczniów. Po dokonaniu masakry nastolatkowie popełnili samobójstwo. Film relacjonuje fakty, które poprzedziły tragiczne wydarzenia, jak również sam przebieg dramatu. Kamera, bez komentarza reżysera podąża za bohaterami opowieści i rejestruje ich codzienne czynności. Nic nie zapowiada tragedii, a pozbawiona emocji narracja paradoksalnie świetnie buduję dramaturgię. Skromny, minimalistyczny i momentami kontrowersyjny obraz, który od momentu premiery prowokował dyskusję.
Złota Palma dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera na MFF w Cannes w 2003 roku.

 

[ Szczegółowy program projekcji ]
comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:
film kino szkoła

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--