Opis filmu:

Dokument pokazujący historię pionierek powojennego ruchu feministycznego w Japonii. Hisako Matsui, reżyserka i producentka, rozmawia ze swoimi rówieśniczkami, które w burzliwych latach 60. i 70. wychodziły na ulicę i walczyły o prawa kobiet. Wśród bohaterek znalazły się między innymi socjolożka Ueno Chizuko, która otwierała w Japonii pierwsze gender studies czy aktywistka Mitsu Tanaka, autorka jednego z najważniejszych feministycznych manifestów.

Kobiety wspominają trudne początki, opowiadają o realiach, z jakimi musiały się mierzyć i niezwykłym poczuciu solidarności, które udało się zbudować. Wskazują na różnice między japońskim a zachodnim myśleniem o równouprawnieniu, a także między realną walką na ulicach a dzisiejszym akademickim feminizmem. Zdają przy tym relacje z własnych biografii, często niełatwych, pokazujących, jakim wyzwaniem było przekładanie idei na codzienne realia, a zarazem będących żywym dowodem splatania się tego, co prywatne, z tym, co polityczne.

Japonia 2015, 120’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Hisako Matsui
obsada: Mitsu Tanaka, Chizuko Ueno, Kimiko Tanaka, Keiko Higuchi, Tomoko Yonetsu
producent: Hisako Matsui
język: japoński
barwa: kolor

źródło: organizator


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--