19 listopad 2015, czwartek
godz. 20:30
Bilety: bilety: 20 zł
Źródło: "kulturalna Warszawa"
Reżyseria: Hou Hsiao-hsien

Czas trwania: 104

Kraj produkcji: Tajwan, Chiny, Hongkong

Rok produkcji: 2015
Opis filmu:

Wuxia to jeden z najbardziej spektakularnych gatunków azjatyckiego kina. Hou Hsiao-hsien to mistrz kameralnych opowieści i introspekcyjnych narracji. To ryzykowne połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Jednym z tych strzałów, które śmiertelnie cicho przemykają między bambusowymi pniami i trafiają niespodziewającą się niczego ofiarę prosto w serce.

Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną polityczną misję. Jej lojalność zostanie wystawiona na ciężką próbę – celem będzie miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób, z ogromną świadomością wykorzystywanej struktury narracyjnej. Najważniejsze stają się marginesy, kulisy zdarzeń, chwile wyczekiwania. Wszystko to, co zwykle montażyści usuwają, by nie spowalniać akcji. Historię o honorze, zdradzie, wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Dzięki takiemu budowaniu napięcia każde wydarzenie nabiera ciężaru – nie potrzeba dziesiątek fruwających na linkach wojowników, by zapierać widzom dech w piersiach.

Walk jednak nie zabraknie: ich wysmakowana choreografia jest wszak nieodzownym składnikiem rzeczywistości, w którą mamy okazję się zanurzyć. Pomagają w tym olśniewające zdjęcia Marka Lee, który z równą uwagą kontempluje surowe piękno górskiej przyrody jak i przepych dworskich kostiumów. Te ostatnie zrealizowane zostały z dużą wiernością historyczną, bez wyolbrzymień, co jest jednym z elementów sprawiających, że nie mamy poczucia obcowania z wytworem fantazji, ale namacalną i konkretną rzeczywistością. Hou spędził lata, analizując teksty powieści wuxia i rekonstruując na ich podstawie najmniejsze detale codziennego życia w dynastii Tang. W swoim filmie na wielu poziomach balansuje nowatorskie rozwiązania z hołdem złożonym klasyce gatunku: kadry zachowują akademicką proporcję 1:33, ale awangardowo wprowadzona muzyka przekracza historyczne i geograficzne ramy, wprowadzając dobrze znaną historię w nieoczekiwany kontekst.

Warto było czekać. Film, którego realizację Hou Hsiao-hsien zaczął planować ponad dwie dekady temu, wzbudził sensację na międzynarodowych festiwalach i szerokie uznanie znawców gatunku. Nie ma wątpliwości: to film, do którego będziemy wracać latami.

źródło: organizator


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--