19 listopad 2015, czwartek
godz. 20:30
Bilety: bilety: 17 zł
Źródło: "kulturalna Warszawa"
Tytuł oryginalny: Dip huet gaai tau
Tutuł angielski: Bullet In the head
Język: kantoński, mandaryński, angielski (napisy polskie i angielskie)
Reżyser: John Woo
Występują: Tony Chiu Wai Leung, Jacky Cheung, Waise Lee, Simon Yam, Yolinda Yam
Kraj produkcji: Hongkong
Rok produkcji: 1990
Data premiery: 19.11.2015
Czas trwania: 136 min.

„Kulę” otwierają nietypowe dla reżysera sekwencje obyczajowe, w dużej mierze inspirowane jego trudnym dzieciństwem. Jest rok 1967. Ah Bee, Fai i Little Wing, przyjaciele z ubogich przedmieść Hongkongu spędzają czas na potyczkach z konkurencyjnym gangiem. Gdy Fai zabija jednego z rywali, przyjaciele decydują się na wspólną ucieczkę do ogarniętego wojną i chaosem Wietnamu. Ma ich to uchronić przed zemstą i umożliwić szybki zarobek dzięki handlowi deficytowymi produktami. To, co zaczyna się jak ekscytująca przygoda, zamienia się w koszmar, kiedy bohaterowie trafiają w sam środek wojennych działań. Sztuką będzie w tym świecie przeżyć, a czy mogą w nim przetrwać przyjaźń i lojalność?

W filmie wybrzmiewają przede wszystkim echa „Łowcy jeleni”, „Dawno temu w Ameryce” czy „Ulic nędzy”. Inspiracją dla sekwencji wojennych były ikoniczne zdjęcia z Wietnamu, a film stał się także komentarzem do masakry na placu Tiananmen, która miała miejsce rok wcześniej i bardzo poruszyła reżysera. To właśnie osobiste podejście twórcy sprawiło, że „Kula w łeb” jest dzisiaj uznawana za humanistyczne arcydzieło, będące refleksją nad szaleństwem wojny.

źródło: organizator


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--