Jaka kara groziła w średniowiecznej Polsce za znieważenie synagogi? Czy Żyd mógł zostać szlachcicem? Jakich zawodów nie mogli wykonywać Żydzi w XIX w i gdzie nie pozwalano im mieszkać? To tylko niektóre z pytań, na jakie spróbujemy odpowiedzieć w trakcie warsztatów.
Przeanalizujemy dokumenty regulujące status prawny Żydów, zawierające gwarancje ich praw, ale także nakładające na nich rozmaite ograniczenia. Porozmawiamy o okolicznościach wydania tych dokumentów. Postaramy się, aby dyskusja na ten temat stała się punktem wyjścia do refleksji nad problemem praw mniejszości we współczesnym świecie, w tym na temat funkcjonowania w Polsce prawa antydyskryminacyjnego.
Pierwsza część warsztatów odbędzie się na wystawie głównej, a druga w sali edukacyjnej nr 2. Spotykamy się o godzinie 11.00 w holu głównym muzeum.
Prowadzący:

Karolina Kędziora – prawniczka, jedna z pierwszych osób w Polsce zajmująca się prawem antydyskryminacyjnym, specjalizuje się również w prawach człowieka i obywatela. Wykładowczyni na Podyplomowych Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN i Fundacji Gender Center – „Gender Mainstreaming”. Wiceprezeska stowarzyszenia prawników Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Dr Mariusz Jastrząb – kulturoznawca, historyk dziejów społeczno- gospodarczych, wykładowca akademicki, w Muzeum POLIN specjalista ds. edukacji i przewodnik.
14 czerwca, godz.11.00–15.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.
Warsztaty będą tłumaczone na Polski Język Migowy
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--