Serdecznie zapraszamy na dwa koncerty węgierskiego artysty Tamása Érdi, które odbędą się

16 kwietnia o godz. 19.00 w Ośrodku Kultury im. St. Żeromskiego przy ul. Obozowej 85
17 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Koncert z cyklu „Chopin i Przyjaciele – Liszt” ma podkreślić związki pomiędzy kulturami obu narodów. Pragniemy przypomnieć przyjaźń dwóch wielkich kompozytorów, ich zamiłowanie do koncertowania oraz niewątpliwą patriotyczną postawę wobec carskiego zaborcy oraz sprawy walki Polaków o niepodległość.

Tamás Érdi – utalentowany, niewidomy od urodzenia artysta jest wirtuozem fortepianu. Jego koncerty są dowodem na to, że talent, determinacja oraz miłość do muzyki przezwyciężą wszystko. Jesteśmy przekonani, że będzie to niezapomniany koncert. W Jubileuszowym Roku Fryderyka Chopina chcemy zaprezentować Państwu muzykę obu kompozytorów. Wiedza
o przyjaźni Chopina z Lisztem jest tak mała, że koncert zamierzamy połączyć wzajemnymi listami obu kompozytorów. W ten sposób, przybliżymy publiczności epokę i kulturę,
oraz nieznaną przyjaźń węgierskiego i polskiego artysty.Tamás Érdi urodził się 23 listopada 1979 roku w Budapeszcie. Stracił wzrok zaraz po urodzeniu. Naukę gry na fortepianie, pod kierunkiem Eriki Becht (której uczniem nadal pozostaje) i Zsuzsy Kollár, rozpoczął gdy miał 5 lat. Dzięki stosowanej przez nie specjalnej metodzie nauczania, pomimo braku wzroku Artysta potrafi zagrać bardzo wiele utworów muzycznych, w tym 12 koncertów.

Miał 8 lat, gdy po raz pierwszy wystąpił w Vigadó w Budapeszcie. W 1993 roku zdobył
II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Luisa Braille’a w Moskwie,
a następnie w 1995 roku, jako najmłodszy uczestnik tegoż konkursu został laureatem
I nagrody. W wieku 15 lat zagrał z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Tamása Vásáryego koncert fortepianowy A-dur Mozarta na Budapeszteńskim Festiwalu Wiosennym. W tym samym roku zagrał również Rondo koncertowe D-dur i Koncert fortepianowy d-moll.

W 1994 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Wiedniu pod kierunkiem Imoli Joó. Naukę kontynuował w Toronto, gdzie studiował z takimi profesorami jak: Leon Fleischer, Marc Durand i Jenny Regehr na Gleen Gould Professional Piano School. W Toronto otrzymał stypendium Royal Conservatory of Music Art, Diploma Solo Program.

Zarówno w czasie studiów, jak i po ich ukończeniu dawał koncerty na całym świecie:
w Bejrucie, Kuwejcie, Bankoku, Toronto, Buffalo, Nowym Jorku i Chicago. Ma repertuarze koncerty Chopina, Webera i Mozarta, które wykonuje ze znanymi orkiestrami symfonicznymi, a jego ulubionym mistrzem jest wybitny pianista i dyrygent węgierski Tamás Vásáry. Érdi regularnie grywa pod właśnie jego batutą, oraz Rico Saccani’ego i Uri Mayer’a.

W 2003 roku ukazała się pierwsza płyta Artysty z nagraniami utworów Franza Petera Schuberta.

Tamás Érdi na zaproszenie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina dwukrotnie koncertował pod pomnikiem kompozytora w warszawskich Łazienkach.Podczas koncertów zostaną zaprezentowane nastepujące utwory Fryderyka Chopina:
Ballada g-moll op. 23
Nokturn e-moll op. 72 nr 1
Fantazja - Impromptu op. 66
Berceuse op. 57
Barcarola Fis-dur op. 60
Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

oraz Franciszka Liszta:
Sposalizio
Rapsodia Węgierska nr 26comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--