Beit Warszawa - "Wieczór Filmowy"

14 Marzec godz. 18:30
14 marzec 2010, niedziela
godz. 18:30
Bilety: Wstęp wolny
Poniżej przedstawiamy filmy, które pokażemy 14 marca.
Cykl: filmy dokumentalne polskie – cykl realizowany we współpracy Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy

Ocaleni przez deportacje: nieznana odyseja polskich Żydów (Saved By Deportation: An Uncnown Odyssey of Polish Jews)
W 1940 roku, rok wcześniej nim naziści rozpoczęli masową wywózkę Żydów do obozów zagłady, Józef Stalin nakazał deportację około 200.000 polskich Żydów ze wschodnich terenów Polski, zajętych przez wojska sowieckie, do obozów pracy przymusowej w głębi Związku Sowieckiego. Choć transporty te odbywały się w nieludzkich warunkach, uratowały wiele istnień, gdyż ci deportowani polscy Żydzi stanowią przeważającą większość ocalałych z Holokaustu. Film przedstawia drogę, którą 65 lat temu odbyli Aszer i Szyfra Szarf, z Polski na Syberię i dalej do Tadżykistanu i Uzbekistanu. Ta nieznana historia ocalenia jest świadectwem zarówno wstrząsającego przeżycia jak i dowodem na potwierdzenie ludzkiej dobroci w tych mrocznych czasach.
Reżyseria: Sławomir Grunberg
Scenariusz: Robert Podgórski
Rodzaj filmu: dokumentalny
Czas: 79 min.

Taniec Rozencweiga
Awigdor jest stepującym tancerzem. W 1939 roku taniec uratował mu życie. Dziś ma 88 lat i mieszka w domu spokojnej starości. Gdy Awigdor tańczy na parkiecie swojego pokoju, śmieje się, dopóki starcza mu tchu i resztkami sił zmusza zmęczone stopy do wykonania jeszcze kilku kroków. Dla Awigdora taniec to nie hobby ani terapia. To jego sposób na życie.
scenariusz i reżyseria: Keren Hakak
Produkcja: Izrael 2008
rodzaj filmu: krótkometrażowy
czas trwania: 15 min.

Drugie życie
Izaak Landesdorfer - tak brzmiało jego nazwisko na słynnej liście Schindlera. Po wojnie zmienił je na polskie pragnąc ukryć swoją tożsamość. W 65 lat po likwidacji krakowskiego getta człowiek, który powiada, że życie zawdzięcza Oskarowi Schindlerowi, nie chce wyjawić jak się nazywa, aby nikt nie skojarzył z nim opublikowanych wspomnień ani pochodzenia. Przypadkowo spotkana dziewczyna, reżyserka filmu, swoim zainteresowaniem wojenną historią, wzbudza w bohaterze potrzebę opowiedzenia skrywanej prawdy. W miarę dokumentowania historii rodzi się przyjaźń pomiędzy starym człowiekiem, a reżyserką. Dla bohatera filmu ta przyjaźń jest uchyleniem zamkniętych drzwi do przeszłości, a dla dziewczyny spotkaniem z niezwykłym, człowiekiem.
Scenariusz i reżyseria: Paulina Fiejdasz
Produkcja: Polska 2008
Rodzaj filmu: dokumentalny
Czas: 30 min.

Maria i Anna
Historia Marii Dworzeckiej, która została uratowana przez polskie małżeństwo z Tykocina, jest jedną z wielu, które można postrzegać jako metafizyczne, ponieważ z racjonalnego punktu widzenia ta historia mogła się wcale nie wydarzyć. Nastąpił jednak ciąg niezwykłych zdarzeń, intrygujących i stanowiących materiał dla tego filmu. Jednakże to, co najbardziej interesuje reżysera, to powojenne losy bohaterki, która postanowiła zrobić coś niezwykłego i dać szansę bezbronnemu dziecku. Adoptowała polskie dziecko, sześcioletnią Anię z domu dziecka i dała jej możliwość lepszego życia.
Reżyseria: Jacek Knopp
Produkcja: Polska 2008
Rodzaj filmu: krótkometrażowy
Czas: 28 min.comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--