07 marzec 2010, niedziela
godz. 20:00
Bilety: wstęp wolny
...a zdanie to stało się mottem najnowsego spektaklu Grupy Artystycznej "Teraz Poliż" pt.: Liminalna. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić, który w założeniu ma być niewinną, ale krwawą bajką dla dorosłych. O przemocy wśród kobiet i wobec kobiet, o jej dziedziczeniu, przekazywaniu, rozpowszechnianiu i niezauważaniu. O księżniczkach, królewnach i królowych (także złych, którymi czasem staje się każda kobieta), które chcą wyrwać się i uciec z bajki.

Liminalność – wg Victora Turnera (który rozwinął i upowszechnił to pojęcie) jest stanem zawieszenia, niejasnym okresem pomiędzy kolejnymi fazami życia, którego wyznacznikami mają być: pokora, odosobnienie, sprawdziany, poniżenie, odwrócenie ładu, niezdefiniowana przynależność oraz doświadczenie communitas, czyli doświadczenie wspólnoty.

Grupa Artystyczna Teraz Poliż jest zaangażowaną społecznie formacją, którą założyły i tworzą wyłącznie kobiety, młode aktorki i reżyserki, studentki i absolwentki warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza oraz Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Działalność statutowa Teraz Poliż to realizowanie spektakli teatralnych i innych działań artystycznych, takich jak happeningi, performance, realizacje multimedialne służące idei propagowania roli, przeżyć i rozwoju osobistego i zawodowego kobiet we współczesnym świecie, a przede wszystkim w dzisiejszej Polsce. Teraz Poliż chce rozpoznawać zagadnienie współczesnej kobiecości w możliwie wielu aspektach i kontekstach.


występują:

Królewna Śnieżka, seryjna morderczyni – Kamila Blanka Worobiej
Śpiąca Królewna, w zmaganiach ze swoją cielesnością – Dominika Strojek

Królowa Śniegu, dzieciobójczyni – Marta Jalowska

Kopciuszek, kobiecość jako towar – Adrianna Kornecka

Calineczka, handel kobietami – Dorota Glac

reżyseria: Marta Ogrodzińska (reżyserka min. nagradzanego spektaklu wg. tekstów Pedro Almodovara "Patty Diphusa", premiera w TR WARSZAWA, aktualnie w repertuarze Teatru Polonia)

tekst: Grupa Artystyczna Teraz Poliż, inspirowany tekstami Elfride Jelinek, Frederica Beigbedera, Jarosława Iwaszkiewicza, Ivo Andrić, Harukiego Murakamiego, Wisławy Szymborskiej, Marty Dzido, Katarzyny Bratkowskiej, Anais Nin, Wiliama Szekspira, oraz materiałami prasowymi i wywiadami.

Spektakl przygotowany pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji na Rzecz Praw Człowieka Amnesty International w ramach akcji: STOP Przemocy Wobec Kobiet.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Rewolucje Kobiet
www.rewolucjekobiet.blox.pl

7.03, niedziela
20.00
UFA, Solidarności 82
www.u-f-a.plcomments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--