W ZSRR oskarżano Muratową o „społeczne ograniczenia” i „ideową infantylność”, o nadmierne oderwanie filmów od rzeczywistości i jednocześnie brak jakiejkolwiek głębi. Zarzucano jej przede wszystkim to, że ani ona, ani jej bohaterowie nie pasowali do ówczesnej rzeczywistości, nie byli przykładnymi ekranowymi bohaterami, z których rosyjskie społeczeństwo mogłoby czerpać wzorce. Czasy zamieniły się. Zamienili się ludzie. Zamieniło się i ich spostrzeganie świata. Teraz postaciom Muratowej przypisywana jest głębia psychologiczna godna Dostojewskiego.
Gazety i czasopisma krzyczały niegdyś o wypaczeniu przez Muratową radzieckich realiów życia. W jakimś sensie tak i było. Wszyscy bohaterowie Kiry Muratowej to po swojemu dysydenci, wewnętrznie rozbici, zamknięci we własnym świecie lub w ramach społeczeństwa. Pozbawieni są przy tym patosu walki. Zamknięci w sobie, zamknięci przez ramy społeczeństwa czy własnej świadomości. Gdy upadły ideologiczne uprzedzenia można już spojrzeć na twórczość Muratowej innymi oczami.
Oprócz filmów Muratowej zapraszamy w czasie przeglądu na wspaniały koncert rosyjskiego barda Leonida Volodko, który wykona pieśni Włodzimierza Wysockiego.
Przed każdym filmem będzie kilkuminutowa prelekcja, na wszystkie filmy
Wstęp wolny.comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--