W programie koncertu: Cesar GUERRA-PEIXE - O Gato Malhado, Joaquin RODRIGO - Concierto de Aranjuez, Heitor VILLA-LOBOS - Koncert na gitarę i małą orkiestrę, Alberto GINASTERA - Estancia, suita baletowa.

Program koncertu odbywającego się w okresie karnawału łączy szereg żywiołów, bliskich sercu dyrygenta, od wielu lat związanego z Polską, ale pochodzącego z dalekiej Brazylii. I dlatego wieczór rozpocznie utwór jego rodaka, urodzonego równo 100 lat temu Cesara Guerra-Peixa O Gato Malhado. Jest to krótka czteroczęściowa suita inspirowana książką Jorge Amado - najsłynniejszego dwudziestowiecznego brazylijskiego pisarza - dzieła, które w Polsce ukazało się pod tytułem Historia prążkowanego Kota i panny Jaskółki.
Solistą koncertu będzie jeden z najwybitniejszych gitarzystów polskich - Łukasz Kuropaczewski. W jego wykonaniu usłyszymy dwa koncerty gitarowe – chyba najbardziej znany w literaturze muzycznej Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo oraz Koncert na gitarę i małą orkiestrę największego brazylijskiego kompozytora Heitora Villa-Lobosa, autora 12 symfonii, oper, baletów, koncertów na różne instrumenty i olbrzymiej ilości utworów kameralnych, niesłusznie postrzeganego jako twórcę wyłącznie cyklu Bachianas brasileiras. Dlatego też prowadzący cały koncert José Maria Florêncio postanowił włączyć do programu jego Koncert gitarowy. Wieczór zakończy muzyka baletowa. Pozostaniemy w Ameryce Południowej, w Argentynie. Alberto Ginastera swój balet Estancia opatrzył podtytułem „Sceny z życia wiejskiego”. Utwór mocno osadzony w tradycji narodowej, tradycji gaucho (południowoamerykański odpowiednik kowboja), zakończy brawurowy Danza final w rytmie malambo.


comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--