W weekendowym cyklu Dom Spotkań z Historią prezentuje filmy i kroniki związane z historią Warszawy oraz wydarzeniami w DSH. W programie m.in. dokument o Witoldzie Lutosławskim, któremu dedykowany jest cykl wydarzeń „Poszukiwanie".

godz. 11.00, 14.00, 17.00: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (2007, 52\')
reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym, polskim kompozytorze Henryku Warsie. Wars był autorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawne odkrycie nieznanych utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa, stały się pretekstem do realizacji filmu, który przypomni artystę i jego twórczość.

godz. 12.00, 15.00, 18.00: Przelot nad zdobytym miastem (2012, 23’)
reż. Krzysztof Jaszczyński, Andrzej Kałuszko
Film pokazuje obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą stolicą Polski w dniu 28 września 1939 roku. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń. Jako post scriptum zostanie zaprezentowana suita filmowa Andrzeja Kałuszko pokazująca współczesną Warszawę z pokładu helikoptera.

godz. 12.30, 15.30, 18.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (2012, 29’)
reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyńki, Ryszard Mączewski
Nowy film dokumentalny twórców "Przelotu nad zdobytym miastem", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nowy film zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów, ułożone w pewną logiczną całość, są unikalnym świadectwem początku okupacji tak tragicznej w skutkach dla mieszkańców i samego miasta. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.

godz. 13.00, 16.00, 19.00: Witold Lutosławski w oczach przyjaciół i rodziny (2013, 50’)
realizacja: DSH
Fragmenty wywiadów z przyjaciółmi i rodziną jednego z największych kompozytorów XX wieku w 100 rocznicę jego urodzin. Co wiemy o Witoldzie Lutosławskim? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Jakim był mężem, ojczymem, przyjacielem? Jak pracował, mieszkał, tworzył? Relacje tworzą ciekawy portret wybitnego artysty i interesującego człowieka.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--