Premiera pierwszego polskiego wydania książki „Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych” - pamiętnika pierwszej podróży Le Corbusiera do USA, w którym pokazuje jak idea Miasta promiennego mogłaby zrewolucjonizować Manhattan.

W czasie spotkania wykłady wygłoszą prof. Waldemar Baraniewski ("Amerykańskie impresje") i dr Roman Chymkowski ("Europejczyk w Nowym Jorku. O potrzebie nieustającego odkrywania Ameryki")Inspiracją i bohaterem książki jest Nowy Jork, który w latach 30. był dla Europejczyków tym, czym dziś Szanghaj czy Dubaj – miastem nowych możliwości, fascynującą i jednocześnie obcą metropolią, w której możliwe było to, co nie do pomyślenia na Starym Kontynencie. W wieżowcach Manhattanu Le Corbusier zobaczył „białe katedry nowoczesności” – symbol możliwości i aspiracji swojej epoki.

„Katedry” nie są książką tylko o architekturze. Autor równie błyskotliwie pisze o podróżach koleją, o seksualności Amerykanów, ich manierach i etyce pracy, o świecie wielkiego biznesu i sztuki. Wieżowce i kluby jazzowe Manhattanu, fabryki Forda i uniwersytety, niedostępne w Europie wygody i cuda techniki, spotkania z wpływowymi ludźmi i rozmowy podsłuchane w restauracjach, Louis Armstrong i Caravaggio, Rockefeller i Freud zainspirowali niezwykłą książkę – połączenie architektonicznego i politycznego manifestu z dziennikiem podróży Europejczyka patrzącego na młodą amerykańską cywilizację z mieszaniną podziwu i wyższości.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--